░   Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'a, 2018 yılını Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'u Anma Yılı ilan ettikleri için minnettarlığını bildirdi.

     TÜRKSOY'un kuruluşunun 25. yılı etkinlikleri kapsamında Kırgızistan'da bulunan Genel Sekreter Düsen Kaseinov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından makamında kabul edildi.

     Kaseinov'u, 2017-2020 yılları için TÜRKSOY Genel Sekreteri görevine yeniden seçilmesi vesilesiyle tebrik eden Ceenbekov, Kaseinov'un TÜRKSOY'un uluslararası arenada rolünü ve otoritesini artırma, Türk dili konuşan halklar arasında kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin güçlendirme, kültürel, insani ilişkilerin geliştirme yönündeki çalışmalarını artırarak devam ettireceğine olan inancını dile getirdi.

     Ceenbekov, "Bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutlayan TÜRKSOY'u kutluyorum. Siz, Kırgız halkının kültürü ve manevi mirasının Türk dili konuşan halklar arasında ve dünya genelinde yaygınlaştırılmasına büyük katkılar sunmuşsunuz. TÜRKSOY olarak 2014 yılını “Toktogul Satılganov Anma Yılı”, 2016 yılını “Yusuf Balasagun Anma Yılı” ve 2018 yılını da Kırgız halkının görkemli evladı, ünlü yazar “Cengiz Aytmatov'u Anma Yılı” ilan ettiniz. Aytmatov'un doğumunun 90. yıldönümünü önemli etkinlikler ile kutlamak için var gücümüzle çalışacağız. Cengiz Aytmatov'un doğumunun 90. yıldönümünü kutlayacağımız ana etkinlik, Issık Göl'de yapacağımız “Uluslararası Forum” olacaktır" dedi.  

     TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “2018 Cengiz Aytmatov Anma Yılı Açılışı”nın Nisan ayında yapılacağını ve bütün yıl boyunca TÜRKSOY üyesi ülkeler ve dünya genelinde çok sayıda Aytmatov'u anma etkinlikleri düzenleyeceklerini dile getirdi.