Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli eserlere imza atan Mimar Sinan'ın hayatı belgeselleştirildi. 
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Kanuni Sultan Süleyman, 2'inci Selim ve 3'üncü Murad dönemlerinde "Mimar Başı" olarak adlandırılan Mimar Sinan'ın hayatı "Mimarların Piri Sinan" adıyla belgesel olarak hazırlandı. 
     MG Yapım ve PRD ortak yapımı olan belgeselin yönetmen koltuğunda Mesut Gengeç oturuyor. Genel koordinatörlüğünü Bülent Günal'ın, proje sorumluluğunu ise Yılmaz Aydın'ın üstlendiği belgesel, döküdrama metodu ile çekildi. 
     Mimar Sinan Yavuz Sultan Selim devşirme olarak İstanbul’a getirilmiş ve yeniçeri ocağına alınmış daha sonra Mimar olarak seferlere katılmıştır. Yavuz Selim dönemi sonrasında Kanuni Sultan Süleyman zamanında yine seferlere katılan Sinan gösterdiği başarılar nedeni ile yeniçeri ocağından Acemi Oğlanlar Yayabaşılığına (Bölük Komutanı) olarak terfi etmiştir. Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki seferlerde gösterdiği gayretler, savaş alanlarında yaptığı eserler nedeni ile 49 yaşında yeniçerilikten Başmimarlık rütbesine yükseldi. 


     Mimar Sinan, Yavuz Sultan Selim ile başladığı görevine Kanuni Sultan Süleyman ile devam etmiş ve II.Selim ve III. Murat döneminde de devam etmiştir. 49 yıl Başmimar olarak görev yapan Mimar Sinan 1588 yılında İstanbul’da 99 yaşında vefat etmiştir. Mezarı Selimiye Camii yanındaki türbededir. 
     Mimar Sinan’ın eserleri denilince akla ilk gelen yer elbette Selimiye Cami gelmektedir. Ustalık eseri olarak adlandırdığı Selimiye Camisi Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir. Çıraklık eseri olarak Şehzade Cami, Kalfalık Eseri olarak Süleymaniye Cami ve ustalık eseri olarak da Selimiye Cami en önemli eserlerindendir.
     Mimar Sinan, 81 camii, 51 mescit, 55 medrese, 26 darül-kurra, 17 türbe, 17 imarethane, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 375 eser yapmıştır.