░   Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Türk dünyasının büyük yazarı merhum Cengiz Aytmatov'a ithafen bilimsel çalışmalar toplamı bir kitabın hazırlıklarına başladıklarını duyurdu. Enstitünün internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre esere makale göndermek isteyenler, makalelerini 1 Ararlık 2017 tarihine kadar entitüye ulaştıracaklar.
     Cengiz Aytmatov,  SSCB ve bağımsızlık dönemlerinde Kırgızistan'da faaliyet göstermiş bir  edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat, ve siyasetçidir. Türk Dünyası'nın ünlü yazarlarından biridir. Dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan bir yazardır.
     Enstitü sitesinde yer alan duyuru:

CENGİZ AYTMATOV ANISINA ARMAĞAN ADLI KİTAP HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU
CENGİZ AYTMATOV ANISINA ARMAĞAN

     Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü olarak, ölümünün onuncu yılında Cengiz Aytmatov anısına bir armağan kitabı hazırlamayı amaçlıyoruz. Cengiz Aytmatov&rsquoun ölüm yıldönümü olan 10 Haziran 2018 tarihine kadar basılması planlanan bu çalışmayla Aytmatov&rsquoun Türk ve Dünya edebiyatına kazandırdıklarını hatırlamak ve aynı zamanda onun hakkında yapılan yeni bilimsel çalışmaları duyurmak hedefliyoruz. Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü olarak İlgili Akademisyen ve araştırmacıları armağana katkı yapmaya çağırıyoruz.

     Armağan kitabı tek bölüm hâlinde planlanmakta olup hakem sürecinden geçen özgün makalelerden oluşacaktır.

     Armağan kitabında yayınlanacak özgün bilimsel makalelerin kapsamı, Cengiz Aytmatov'un eserleri, eserlerinin Türk ve dünya edebiyatına etkileri gibi ana konular başta olmak üzere Cengiz Aytmatov'la ilgili her türlü çalışma olarak belirlenmiştir.

     Gönderilecek makalenin ilk sayfasında, yazının başlığı, yazar ve/veya yazarların adı yer alacak, yazar ve/veya yazarların adlarına dipnot ile hangi kuruma bağlı oldukları, iletişim bilgileri (telefon, e-posta ve faks) eklenecektir.

     Makaleler Türkçe olarak A4 kâğıdı ölçüsünde, Times New Roman yazı karakteri ile 12 punto ve 1,5 satır aralığında yazılmalıdır. Atıflar APA formatında yapılmalıdır. Makalenin sonunda aynı formatta kaynakça yer almalıdır.

     Tamamlanmış makalelerin 1 Aralık 2017 tarihine kadar elektronik posta ile cengizaytmatovarmagani@gmail.com adresine gönderilmesi gerekmektedir. Kabul edilen makaleler 15 Şubat 2018 tarihinde duyurulacaktır.Türkiyat Araştırmaları Müdürü
Prof. Dr. Hasan Bahar

http://www.selcuk.edu.tr/turkiyat/tr?h=42538
(
Erişim tarihi: 24.08.2017, Saat: 01:37)