░   3 yıldır Rusya’nın işgali altında bulunan Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde işgalci Rus güçlerin yarımadanın asıl sahipleri olan Kırım Tatarlarına karşı baskı ve zulmü durmak bilmiyor.

     18 Mayıs Kırım Tatar Sürgün Kurbanlarını Anma Günü, Bahçesaray’da kullandıkları araçlarda Kırım Tatar bayrakları taşıyan ve bu nedenle işgalci güçler tarafından gözaltına alınan ve haklarında tutanak tutulan 5 Kırım Tatarından aktivist Amethan Yusupov’a Bahçesaray'ın Kremlin kontrolündeki sözde mahkemesi 10 bin ruble (yaklaşık 170 dolar) para cezası kesti.

     Aynı gün haklarında tutanak düzenlenen diğer Kırım Tatarlarının “mahkemeleri” ise farklı tarihlerde..

     Bahçesaray’da 18 Mayıs günü, Kırım Tatar bayrakları taşıyan beş arabanın sürücüleri gözaltına alındı ve haklarında protokol düzenlendi.

     Sovyet hükümeti, 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki bütün Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünlerle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

     2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.

QHA