░   "Türk Dünyasının Öncüleri" konferanslarının ikincisinin devamı Eskişehir’de gerçekleştirildi. 17 Şubat 2017 tarihinde Anadolu Üniversitesinde düzenlenen, Mehemmed Hüseyin Şehriyar'ın hayatının anlatıldığı ve Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesinden Prof. Dr. Elman Guliyev'in konuşmacı olarak katıldığı program TÜRKSOY’un ve Türk Dünyası Vakfının organizasyonu ve Anadolu Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

     Konferansın açılış konuşmalarını TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan gerçekleştirdi. Genel Sekreter Kaseinov yapmış olduğu açılış konuşmasında; TÜRKSOY ve Türk Dünyası Vakfının, Türk dünyasının kültürel ortaklığı için çalışan iki kardeş kurum olduğunun altını çizerek ;‘’ Türk Dünyası’nın Öncüleri Konferanslarımızın ikincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Her ay TÜRKSOY çatısı altında gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimiz ilk kez TÜRKSOY dışında yapılıyor.  Etkinliğimizin ev sahipleri olan Türk Dünyası Vakfı ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum. İşbirliğimiz kültürel mirasımızın tanıtılması ve Türk halkları arasındaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine katkı sağlamaya devam edecektir.’’dedi.

     Etkinliğin devamında Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Halkları Edebiyatı Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Elman Guliyev, Mehemmed Hüseyin Şehriyar'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdi. Şehriyar’ın tüm Türk dünyasının ortak değeri olduğunu dile getiren Guliyev: "Şehriyar, Türkiye’ye gelmeyi hep istemiş, ancak mümkün olmamıştır. Bu etkinlik vesilesiyle belki bedenen değil ama ruhen kendisi bizlerle birlikte Türkiye’ye gelmiştir, aramızdadır. Selam olsun Türkiye’ye, selam olsun Türk dünyasına, Selam olsun Şehriyar’a"’ sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

    Türk Dünyası Vakfı Başkanı Dr.Adnan Tekşen’in yanısıra, Anadolu Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencilerinin ve Eskişehir Azerbaycan diasporasının katıldığı etkinliğin sanatsal bölümünde müzisyen Yanar Sönmez, Şehriyarın şiirlerinden bestelenmiş eserlerden örnekler sundu. Programın sonunda Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Prof. Dr. Elman Guliyev'e, sanatçı Yanar Sönmez ve  Türk Dünyası Vakfı Başkanı Dr. Adnan Tekşen’e plaket takdim etti.

Kaynak: TÜRKSOY