Yazdır
Kategori: Haberler
░   Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov'un hayatı ve çalışmaları hakkında arşiv malzemeleri Kırgızistan'a teslim etme törenine katıldı.
     Tören, dün 16 Şubat Belçika başkenti Brüksel'de düzenlendi. Ünlü yazarın yakın arkadaşları Jean ve Goldie Blankoff ailesi, onlarda saklanan fotoğraflar, ses kaydı ve videolarını, ayrıca Aytmatov'un imzalı kitaplarını teslim etti. Sonradan belli olduğu gibi, Blankoff ailesi Cengiz Aytmatov'un hiç bir yerde yayınlanmayan şiirlerini sakladığı ortaya çıktı.
     Tören sırasında, önceden Cengiz Aytmatov ile çok yakın olduğunu kaydeden Kırgızistan devlet başkanı Almazbek Atambayev, “Bunu çok az kişi biliyor ama biz Cengiz Törökuloviç ile çok yakındık. Cengiz Aytmatov hakkında onun sadece bir ülkenin yazarı değil, bütün dünyanın ölçüsüne sahip olduğunu anlatmak istiyorum. Başkanlık görevimde büyük yazar için uygun bir anıt yaptırmayı başardık. Onun sembolleri ve görüntüleri tüm dünyada kabul edildi. Örneğin, “mankurt” kelimesi, “yoldaş” kelimesi gibi bütün dünyada kullanılıyor” ifadelerine yer verdi.
     Kırgızistan Cumhurbaşkanı, Cengiz Aytmatov'a ait arşiv malzemelerini sakladığı ve Kırgızistan'a teslim ettiği için Blankoff ailesine teşekkür etti.
     Başkan Almazbek Atambayev, malzemelerin bazılarının Aytmatov müzesine, diğer faydalı bilgilerin ise Aytmatov'un hayatını araştıranlara teslim edileceğini söyledi.
     Cengiz Aytmatov'un hayatı ve çalışmaları hakkında arşiv belgeleri teslim etme resmi protokolü, ülke Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev tarafından imzalandı.
     Dünyaca ünlü yazar Chyngyz Aitmatov, 1994 - 2006 tarihlerinde Kırgızistan'ın BENELUX ülkelerinin (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) Büyükelçisi görevini yapmıştı. Büyükelçi döneminde son kitabı "Dağlar Devrildiğinde-Ebedi Nişanlı" Belçika'da yazıldı.

Kaynak: kabar.kg