░   Münih merkezli Ilham Tohti Insiyatifi Grubu Avrupa Birliği Ülkeleri Liderleri ile Avrupa Parlamentosu üyelerine birer mektup göndererek Çin yönetimi tarafından haksız yere ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketinin hapisteki Lideri ve Uygurların Vicdanı Doç.Dr.İlham Tohtı’nın Urumçi Hapishanesinden ailesinin ve Çocuklarının yaşadığı Çin’in başkenti Pekin’deki bir Hapishaneye nakledilmesi için girişimlerde bulunmalarını talep etti.
     AB ülkeleri Liderlerinden Dr.Tohtı’nın Pekin’e nakledilmesi için Çin yönetimi nezdinde girişimlerde bulunmaları istenilen mektupta ayrıca,Dr.Tohtı’nın 20 yıldır Pekin’de yaşadığı belirtilerek “Eşi ve çocuklarının de bu şehirde bulunmalarının dikkate alınarak kendisinin ailesi ile daha kolay ve daha sıklıkla görüşebilmeleri için Urumçi 1 No'lu Hapishaneden Pekin’deki her hangi bir hapishaneye nakledilmesi çok daha Uygun olacaktır.” ifadeleri yer alıyor.
     Mektup, ayrıca, özel olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Dışişleri bakanı Steirmayer ile Alman Parlamentosunda temsil edilen tüm siyasi partilerin Liderleri ile Parlamento gurup Liderlerine de iletilerek bu konuda özel olarak çaba göstermeleri talebinde bulunuldu.

Dünya Uygur Kurultayı ve İlham Tohtı Gurubu Brüksel’de Temaslarda Bulundu

     Öte yandan Dünya Uygur Kurultayı Genel sekreteri Dolkun İsa ile Dr.İlham Tohtı İnsiyatifi Gurubu Başkanı Enver Can ile Başkan Yardımcısı Fransız İnsan Hakları Aktivisti Mary Holzman ve beraberindeki gurup 07 Şubat’ta Belçika’nın başkenti ve AP nin merkezi Brüksel’e giderek bir dizi temas ve görüşmelerde bulunduğu bildirildi.
     Özgür Asya radyosunda yer alan bilgilere göre, Dünya Uygur Kurultayı ve İnsiyatif üyeleri AP ndaki çeşitli toplantılara katılarak Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Dr.İlham Tohtı’nın mevcut durumu ile ilgili bir dizi temas ve görüşmelerde bulundukları ve İnisiyatif gurubunun hazırladığı mektubun de bazı Parlamenterler ile Liderlere bizzat elden verildiği ve durumun şifahi olarak de kendilerine ilk ağızdan ifade edildiği belirtildi.


Doç.Dr.İlham Tohtı Kimdir?

     Aslen Doğu Türkistan’ın Kaşgar Vilayetine bağlı Artuş ilçesinden olan İlham Tohtı Pekin Merkezi Milletler Üniversitesinde ekonomi ve Hukuk dallarında öğretim üyesi olarak çalışmakta iken,15 Ocak 2014’de Pekin’de tutuklandı ve bir süre kendisinden haber alınamadı.Yaklaşık 3 ay sonra Urumçi 1 No.lu Hapishane’de olduğu bilgisi ailesine bildirildi.23 Eylul 2014’te Urumçi’de gizli Mahkeme’de yargılandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. O tarihten beri Urumçi 1 No.lu Hapishane’de tek kişilik hücrede tutulmaktadır.
     Dr.Tohtı Çin yasalarına bağlı kalarak tamamen barışçı yollarla mücadele etti. Çin anayasası ve sözde Özerk Bölge yasalarında Uygur Türklerine verildiği iddia edilen hakların kendilerine uygulamada da verilmesini talep eden yazılar yazdı. Bu talepleri dile getirdiği yazılarını Çin yönetimine iletti. Daha sonra kurduğu "uygurbiz" sitesinde çeşitli dillerde yayınlayarak kamu oyunu bilgilendirdi. Dünya medyasına demeçler verdi ve bu konuda yazılar yazdı.Uygur Türklerinin Çin işgal yönetimince çiğnenen haklarını gündeme getirerek düzeltilmesini istedi.Çin yönetimine bu koruda öneriler hazırlayarak sundu.
     Çin yönetimi, kendi yasalarına uygun şekilde konuşan ve yazan, Uygurların vicdanı olarak anılan İlham Tohtı’yı buna rağmen tutukladı ve “Bölücülük,Ayırımcılık ve Ülke Bütünlüğüne Yönelik Eylemler yapmak” iddiası ile ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.