Nizamiddin Mir Ali Şir Nevai
░   Türk diline, kültürüne, dini ve tasavvufi bakışına, devlet idareciliğine hayatı ve eserleriyle büyük hizmetler veren Ali Şir Nevai'nin doğumunun 576. yıldönümü münasebetiyle 9 Şubat 2017 günü Özbekistan'ın bütün şehir, kasaba ve köylerinde törenler düzenlendi.
     Ali Şir Nevai Milli Parkında düzenlenen törene Cumhurbaşkanı danışmanlarından yazar Hariddin Sultanov, Özbekistan Yazarlar Birliği Başkanı ve üyeleri, şairler Hurşid Devran, İkbal Mirza, üniversite öğretim üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve halk katıldı.
     Törende Nevai ve eserleri hakkında konuşmalar yapıldı. Nevai şiirleri okundu. Şair Mirpolat Mirza'nın "Nevaiyge İhtirâm" (Nevai'ye Saygı) şiiri katılanlar tarafından beğenildi. Sanatçı İlyas Arabov da Nevai şiirlerinde bestelenmiş eserleri seslendirdi. Genç şairler Cörebek Cahan ve Bahadır Behram Nevai için yazdıkları şiirleri okudular. Öğrenciler Nevai abidesine çiçekler koydular.


*
 
     Haber aldığımız bir başka tören de merhum İslam Kerimov'un son zamanlarında özel fermanıyla Taşkent'te kurulan Ali Şir Nevai Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesindeydi. Resmi törene katılan şairler Hurşid Devran ve İkbal Mirza bu törende de hazır bulundular. Üniversitenin öğretim üyesi ve öğrencilerinin tamamının katıldığı törende bir de sürpriz vardı: Uzun süredir sahnelerden uzak kalan tanınmış musiki üstafı Şirali Cöreyev bu güzel buluşmayı bir konserle taçlandırdı.

*
 
     Özbekistan'ın her köşesinde gün boyu büyük ecdadımız Ali Şir Nevai'yi anma törenleri veya bu vesileyle düzenlenen kültür, sanat ve eğitim programları devam etti.
     Büyük şair, yazar, devlet adamı ve düşünürümüzü rahmetle anarken ilkokuldan üniversitelerin doktora eğitimine kadar her yaşta ve eğitim seviyesinde Nevai'nin yer aldığı öğretim programlarını ülkemizde de görmeyi temenni ediyoruz.