░   Azerbaycan’ın Şeki şehrinde gerçekleştirilen 34. Dönem TÜRKSOY Daimi Konseyi’nin oy birliği ile almış olduğu karar ile 2017 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Türkistan şehrinde hazırlıklar tamamlandı.
     23 Ocak 2017 tarihinde, Güney Kazakistan Eyalet Valiliği’nde, TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen Kaseinov ve Vali Canseyit Tüymabayev’in katılımlarıyla gerçekleştirilen törenle, yıl boyu Türkistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan etkinliklerin yer aldığı protokol imzalanarak kamuoyuna duyuruldu.
     Açılışta konuşan Güney Kazakistan Eyalet Valisi Canseyit Tüymebayev: "TÜRKSOY Daimi Konseyi’nin almış olduğu karar ile "Er Türkün Beşiği" Türkistan’ın, Türk dünyası kültür başkenti seçilmesi bizler için bir onur kaynağıdır. Bu anlamlı unvan vesilesiyle, kültürümüzü, edebiyatımızı ve sanatımızı tüm dünyaya tanıtma fırsatı yakalayacağız. Başta Genel Sekreter Kaseinov’a ve tüm Türk devletlerine teşekkürlerimi sunarım dedi."
     Hazırlanan taslak program kapsamında yıl boyunca 50’ye yakın uluslararası etkinlik gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Söz konusu etkinlikler Mart ayında gerçekleştirilecek olan Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Töreni ile başlayacak ve yıl boyu sürecektir. Gerçekleştirilecek etkinlikler arasında TÜRKSOY geleneksel etkinlikleri olan Nevruz kutlamaları, Opera Günleri, Fotoğrafçılar - Ressamlar buluşmaları gibi etkinliklerin yanısıra, Edebiyat Dergileri Kongresi, Animasyon Film Festivali, UNESCO Milli Komisyonları Toplantısı, El Sanatları Festivali, Uluslararası Medya Forumu gibi çeşitli etkinlikler de yer almaktadır. Kültür Başkenti programı kapsamında ayrıca Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’nin restorasyon işlemleri’de gerçekleştirilecektir.

Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında

     "Türk Dünyası Kültür Başkenti" uygulaması 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen "Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi"nde TÜRKSOY’un önerisiyle hayata geçirilmiş, uygulama kapsamında 2012 yılında Astana, 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Kazan, 2015 yılında Merv ve 2016 yılında Şeki şehri bu anlamlı unvanı layıkıyla taşımıştır.
     Azerbaycan’ın Şeki şehrinde gerçekleşen 34 Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey toplantısında üye ülke kültür bakanlarının oybirliği ile almış olduğu karar sonrasında 2017 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazakistan’ın Türkistan şehri ilan edilmiştir.
     Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bugüne kadar yüzlerce kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmiş, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, akademisyenler ve entelektüeller arasında kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımı için imkan sağlanmıştır.
     Türk dünyası sanatçılarının ve entelektüellerinin buluşmasına imkan sağlayan Türk Dünyası Kültür Başkentleri, ev sahipliği yaptığı etkinliklerle Türk cumhuriyetleri arasındaki kültürel entegrasyon sürecine de ivme kazandırmaktadır.
Kaynak: Türksoy