Özbekistan Halk Şairi merhum Erkin Vahidov, ölümünün üzerinden bir yıl geçmeden geniş çerçeveli bir programla anılıyor. Özbekistan’ın yeni cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, imzaladığı kararname ile Özbekistan’ın “Özbegim” şairine vefasını gösterdi.


Merhum Şair Erkin Vahidov

     Özbekistan cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’in imzaladığı kararnameye göre büyük şairin sanat mirasının korunarak gençlerin vatan sevgisi ve ülkeye bağlılık, milli ve insani değerlerle yetiştirilmesi hedefleniyor.
     Karara göre Erkin Vahidov’un 80. doğum yıldönümü programını uygulamak üzere bir komite kuruldu. Komite on gün içinde ilgili bakanlıklar, idareler, Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti yetkilileri ve valiliklerle ortak programı hazırlayacak.
     Hazırlanacak ortak program sonucu gerçekleştirilecek işler:
-Özbekistan Halk Şairi Erkin Vahidov’un seçilecek eserleri İngilizceye ve Karakalpakçaya çevirilip basılacak.
-Şairin hayatı ve sanatı hakkında belgesel film hazırlanacak.
-Şairin heykeli yaptırılacak ve belirlenecek programa uygun olarak yerine konulacak.
-Yaşadığı eve hatırasını yaşatacak levha yerleştirilecek.
-Taşkent Ali Şir Nevai Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesinde “Erkin Vahidov’un Sanatının Manevi Hayatımızdaki Yeri ve Önemi” konulu ilmi konferans düzenlenecek.
-Ülkedeki yüksek öğretim kurumları, orta öğretim kurumları, askeri okullar, sendikalar ve mahallelerde tanınmış yazar, şair ve sanatçıların katılımıyla toplantılar ve edebiyat geceleri düzenlenecek.
-Devlet tiyatrolarında Erkin Vahidov’un eserleriyle ilgili gösteriler sahneye konulacak.
     Erkin Vahidov, 30 Mayıs 2016'da vefat etmişti.


Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev

Kaynak: Özbekistan Milli Haber Ajansı