░   Eşsiz tarihi birikimi ve muhteşem tabiat güzellikleriyle Türk dünyasında öne çıkan Şeki şehri, TÜRKSOY üyesi ülkeler kültür bakanlarının oy birliği ile almış olduğu karar ile "2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti" seçilmişti. Bu kapsamda yıl boyu pek çok uluslararası organizasyona başarıyla imza atan Şeki şehri, Türk Dünyası Kültür başkenti unvanını bir sonraki sahibine devretmeye hazırlanıyor.
     34. Dönem TÜRKSOY Daimi Konseyi Toplantısı ve 2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kapanış Konseri, Türk dünyası kültür ve sanat hayatına yön veren bakanlar, bakanlık temsilcileri ve uluslararası kuruluş temsilcilerini Şeki'de bir araya getirecek.
     TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetlerinin yer alacağı toplantı için hazırlıkların sonuna gelindi. Bugün (1 Aralık 2016) Marxal Kompleksi’nde gerçekleştirilecek toplantıya Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kültür Bakanları'nın yanı sıra Türk Konseyi, TÜRKPA, Türk Akademisi, Türk Kültür Mirası Vakfı gibi uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de iştirak etmesi bekleniyor.
     2016 yılı boyunca TÜRKSOY koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinliklerin değerlendirileceği, 2017 yılı çalışmalarının ithaf edileceği kişi yada kişilerin yanı sıra, ''2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti'' unvanını taşıyacak olan şehrin belirlenmesi için oylamanın gerçekleştirileceği toplantının ardından konuk bakanlar, kapanışa özel olarak hazırlanan konsere katılacaklar. Şeki Dram Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek konserde Türk Dünyası Kültür Başkenti Devir Teslim Töreni'de gerçekleştirilecek.
     Toplantı öncesinde açıklamada bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: "Türk dünyası kültür başkenti seçilen şehirlerimiz, sadece sıradan şehirlerden ibaret değildir. Bugüne kadar bu payeyi, Astana, Eskişehir, Kazan, Merv ve Şeki şehrine layık gördük. Tüm bu bahsettiğim şehirler Türk dünyasının nüfus cüzdanı, kimlik belgesidir, barış, kardeşlik, huzur ve hoşgörü için asırlardır eşsiz bir ilham kaynağı olma niteliği taşımaktadır.
     Nitekim 2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti programı sayesinde bu yıl, gerçekleştirilen bilimsel ve sanatsal faaliyetlerle, benzerliklerimizin altını çizmenin yanı sıra farklı renklerimizi de bir araya getirme fırsatı yakaladık. TÜRKSOY ve Azerbaycan Turizm Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinliklerle Şeki’yi; sahip olduğu zenginlikler, tarihi miras ve medeniyetlere ilham kaynağı olan manevi ruhuyla tüm dünyaya tanıtmak için çaba gösterdik. Şehirlerimiz kültür başkenti unvanını bir yıl için taşıyor olabilir ancak var oldukları müddetçe Türk dünyasını bir araya getiren, yol gösteren bir kültür merkezi olma payesini hiç kaybetmeyecektir." diyerek, TÜRKSOY üyesi ülkelerden heyetler ve uluslararası kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek olan 34. Dönem TÜRKSOY Daimi Konseyi’nin tüm Türk dünyası’na hayırlı olmasını temenni ettiğini dile getirdi.TÜRKSOY NEDİR?

     Türk dünyasının UNESCO'su olan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı(TÜRKSOY), 1993 yılında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye cumhuriyeti kültür bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kurulmuştur. Daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonuna bağlı Tataristan, Başkurdistan, Altay, Saha, Tıva ve Hakas Cumhuriyeti ile birlikte Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri, TÜRKSOY'a gözlemci üye olarak katılmışlardır. TÜRKSOY 20 yılı aşkın süredir Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır.
     TÜRKSOY’un çalışmaları, Türk dili konuşan ülkeler devlet başkanlarının himayelerinde yürütülmüş ve takdirlerini kazanmıştır. TÜRKSOY’un faaliyetleri, Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi tarafından belirlenir. Daimi Konsey toplantılarında alınan kararlar TÜRKSOY Genel Sekreterliği tarafından icra edilir. Ressamlar buluşmaları, opera günleri, edebiyat kongreleri gibi geleneksel faaliyetleriyle TÜRKSOY, Türk dünyası bilim adamı ve sanatçılarının tecrübe alışverişlerine imkan sağlamaktadır.
     Türk dünyasının ortak geleneği olan Nevruz, TÜRKSOY’un çalışmaları sayesinde bütün insanlığa mal edilmiştir. 2010 yılında UNESCO Genel Merkezi’nde, 2011 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen tarihi kutlamalar sonrasında TÜRKSOY bugüne dek üye ülkelerin dışında, ABD, Almanya, Avusturya ve İngiltere’de birden fazla kez, baharın gelişi Nevruz’u coşkuyla kutlamıştır.
     Her yıl farklı ülkelerden yüzlerce sanatçının katılımıyla, tiyatrodan sinemaya, müzikten plastik sanatlara çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festivaller sayesinde ortak Türk kültürünün paydaşları birbirlerini daha yakından tanımaktadır.
     TÜRKSOY, yayınlarıyla Türk halklarının zengin kültürel mirasını geniş kitlelere ulaştırmaktadır. Üç dilde yayınlanmakta olan TÜRKSOY dergisinin yanı sıra yıl boyu farklı lehçe ve dillerde pek çok eser okuyucularla buluşturulmaktadır.Türk halklarının ortak geçmişini; dil, edebiyat, kültür ve sanatını, bir bütün halinde ele alan bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmektedir.
     6 ülkede seyirci ile buluşturulan Üzeyir Hacıbeyli'nin ölümsüz Köroğlu operası, Türkiye’de ilk kez opera repertuvarına dahil edilen Mukan Tölebayev’in Birjan ve Sara Operası ve 9 ülkeden 200 sanatçının katılımıyla Amerikalı bir koro eşliğinde Türkiye ve ABD’de icra edilen Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu, Avrasya’nın Sesleri ismiyle gerçekleştirdikleri turne kapsamında İngiltere, İskoçya ve İtalya’da konserler veren TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, Kuruldukları ilk yıl Avrupa Koro Oyunlarında 3 Altın Madalya kazanan, TÜRKSOY Gençlik Korosu geçtiğimiz yıllarda TÜRKSOY’un gerçekleştirdiği özel projelerin bazılarıdır.
     Düzenlenen anma toplantıları ve ilan edilen anma yılları kapsamında Türk kültürüne hizmet eden parlak şahsiyetler, yeni nesillere tanıtılmaktadır. Kendini sürekli geliştiren ve yeniliklere imza atan TÜRKSOY'un, kültür hayatımıza kattığı yeniliklerden biri de, Türk dünyası kültür başkenti uygulaması olmuştur. Uygulama kapsamında 2012 yılında Astana, 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Kazan, 2015 yılında Merv ve 2016 yılında Azerbaycan’ın Şeki şehri Türk Dünyası Kültür başkenti olarak seçilmiştir.
     Türk Konseyi, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Mirası Vakfı, TÜRKSOY’un koordinasyon içerisinde çalıştığı kardeş örgütlerdir. TÜRKSOY ayrıca aynı ilke ve amaçları paylaştığı, UNESCO, ISESCO ve Bağımsız Devletler Topluluğu İnsani İşbirliği Vakfı gibi uluslararası örgütlerle yürüttüğü projelerde işbirlikleri gerçekleştirmekte, uluslararası kamuoyu tarfından sıklıkla Türk dünyası’nın UNESCO’su olarak anılmaktadır.
     Türk dünyası kültür adamları ve sanatçılarının buluşma noktası olan TÜRKSOY Genel Sekreterliği Merkezi, Türkiye’nin Ankara şehrinde bulunmaktadır.