░   Ünlü Kırım Tatarı yazar ve şair Rıza Fazıl, 26 Kasım 2016 tarihinde 87 yaşında vefat etti.


     Kırım Tatar Yazarlar Birliği Başkanı Riza Fazıl'ın birkaç gün önce geçirdiği beyin inmesi (Beyin işlemlerinin bu organa gelen kanın azalması ya da durması sonucu birdenbire bozulması, apopleksi serebral) sonucunda kendine gelmeyerek Kırım’ın başkenti Akmescit’in 7. Numaralı hastanesinde vefat ettiği bildirildi.
      Yazarın yakınları ilk gün defin işlemlerindeki belirsizlik sebebiyle sıkıntı yaşadılar. Riza Fazıl’ın yakınlarının, ölümü kaydedecek bölge polis görevlisi bulamadıklarından dolayı cenazeyi hastaneden alamadıkları ifade edildi.
     Rıza Fazıl 27 Kasım 2016 günü Akmescit'te defnedildi. Cenaze merasimine dostları, yakınları, yazarlar ve yakınında olan Kırım Türkleri katıldı.
     Riza Fazıl’a Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.
     Riza Fazıl, 30 Mayıs 1929 yılında Karasupazar (Belogorsk) bölgesindeki Barın köyünde doğdu. 1944 yılında Kırım’dan Rusya’nın Kostroma bölgesinin Makaryev ilçesine sürgün edildi. 7. sınıfı bitirdikden sonra 1955 yılında Maryev Ticaret Lisesi’ne girdi 1959 yılında ise Özbekistan’da Semerkant Ticaret Enstitüsü’nün Ekonomi Fakültesi’ndeki eğitimine başladı.
     1965-1980 yıllarında Riza Fazıl, Taşkent’te Kırım Tatarca olarak basılan “Lenin Bayrağı” gazetesinde tercümanlık ve bölüm başkanlığı yaptı. 1980-1994 yıllarında da Yıldız dergisinde şiir bölümün başkan yardımcılığı ve mesul sekreterliği üstlendi.
     Riza Fazıl, 1992 yılında Yıldız mecmuası üyeleri ile birlikte Kırım’a döndü.
     Riza Fazıl’ın ilk eserleri Lenin Bayrağı gazetesinde yayınlanan “Aramtamaq”, “Ötmek” (Ekmek) şiirleri oldu. 1970 yılında ise “Navrez” adı altında Riza Fazıl’ın ilk şiir kitabı yayımlandı. Ardından “Qayda Birlik Anda Tirlik” adlı Kırım Tatar atasözlerini derlediği bir kitabı yayımlandı. Ayrıca “Analar Yaş Ekende”, “Sadıklık” kitapları, “Tuvğan Edebiyat” adlı Kırım Tatar edebiyatınkonu alan ders kitapları basıldı.
      Kırım’a döndükten sonra Riza Fazıl imam Abdulvait Sahtara ile birlikte “Buyurunuz Duağa!” adıyla Kırım Tatarca bir tercümeye imza attı, ayrıca Kur’anı Kerim’in Kırım Tatarca tercümesini de ayrı bir kitap olarak hazırladı.
     1975 yılından beri Riza Fazıl, Kırım Tatar Yazarlar Birliği’nin başkanlığını ifa etmekteydi.

QHA