░   TYB Kitaplığının 72. kitabı Türk Dünyası Şiir Güldestesi 10, Türkçenin Şiir Şölenlerinin 11.sini, Kazan- Tataristan'da yapılan şölenin detaylarını ihtiva ediyor.
Kazan'a gerçekleştirilen Türkçe’nin Uluslararası 11. Şiir Şöleni’ne katılan şairlerin, şölende okudukları şiirler ve şölen izlenimlerinden müteşekkil olan Türk Dünyası Şiir Güldestesi-10 2016 yılının Haziran ayında yayınlanmıştı.
     Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ilki 1992 yılında Bursa ve Konya’da gerçekleştirilen Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni’nin onbirincisi Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile, Tataristan'ın başkenti Kazan'da 01-04 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.
     Tatar halk şairi Abdullah Tukay hâtırasına ithaf edilen şölen, Türkiye Yazarlar Birliği’nin öncülüğünde, Tataristan Yazarlar Birliği işbirliği ile düzenlenmişti. Her şölende olduğu gibi Kazan'da da üç büyük şiir ödülü sahiplerini bulmuş: Muhibbi Büyük Ödülünü Kırım'dan Rustem Calilov, Abdullah Tukay Büyük Ödülünü Ali Ural, Remi Graipov Büyük Ödülünü ise Özbekistan'dan Fahriddin Nizamov almış.
     Şölene katılan şairlerin, şölende okudukları şiirler ve şölen izlenimlerinden müteşekkil olan Türk Dünyası Şiir Güldestesi'nin 10.su ise Haziran ayında yayınlandı. Yayın koordinatörünün Ferhat Koç olduğu kitabı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç yayınladı.
     Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni’ne Türkiye’den ve Türkiye dışından katılan ve şiirleri Güldeste kitabına alınan şairler ise şöyle: Osman Özbahçe, Ali Ural, Fatma Şengil Süzer, M.Ali Köseoğlu, İbrahim Eryiğit, Vedat Güneş, Mehmet Kurtoğlu, Eyüp Azlal, Kadir Karaman, Metin Önal Mengüşoğlu, Mehmet Narlı, Yılmaz Daşcıoğlu, M. Muharrem Tüfekçi, Hıdır Toraman, Ömer Korkmaz, Süleyman Çelik, Ali K. Metin, Atakan Yavuz, Şakir Kurtulmuş, Arif Dülger, Mustafa Uçurum, Rıdvan Canım, Zeynep Arıkan, Muraddin Ölmezov (Karaçay), Gulnara Halfitdinova (Başkurdistan), Tamara İskenderiya (Başkurdistan), Əkbər Yolcuyev (Qoşalı) ( Azerbaycan), Faiq Seferov (Balabəyli) (Azerbaycan), Dauren Kassenov (Kazakistan), Taner Güçlütürk (Kosova), Gülnihal Ölçüm (Almanya), Eduard Micit (Tuva-Hakas Cumhuriyeti), Narsulu Gurgubai (Kırgızistan), Altynbek Ismailov (Kırgızistan), Fahriddin Nizamov (Özbekistan), Bagautdin Samadov (Kumuk), Akif Xansultanlı (Gürcistan), Issa Kapaev (Dağıstan), Mehmed Arif (Makedonya).

Kaynak: TYB