░   Türk Edebiyatı dergisinin Kasım sayısı çıktı. Derginin bu sayısında kemalettin Tuğcu'nun romanları sosyolojik açıdan ele alınmış. Dergi her ay olduğu gibi Genel Yayın Yönetmeninin "Hasbıhal"i  ile başlıyor:
     "Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları,
     Dergimize gösterdiğiniz teveccüh her yeni sayıyla birlikte artarak devam ediyor. Bütün okuyucularımıza teşekkür ediyoruz. Bütün gayretimiz sizlere daha güzel, daha iyi bir dergi sunmak içindir.
     Bu sayıya geçtiğimiz sayılarda yayınladığımız şiirleri son derece olumlu tepkiler alan Bülend Tokgöz’ün bir şiiriyle başladık; Orta Yerinde Orta Doğu’nun… Beğenerek okuyacağınızı düşünüyorum. Bu şiiri Abdullah Hamancı’nın şiir gibi bir hikâyesi takip ediyor; Değirmen. Bu sayının ikinci hikâyesi Handan Acar Yıldız’a ait. Okuyucularımız hikâyecimizi Cam Koridor ve TYB hikâye ödülü alan İnatçı Leke kitaplarıyla tanıyor. Kraliçe Arı, kısacık, dokunaklı bir hikâye.
     Bu sayının söyleşisini Prof. Dr. Necati Demir ile yaptık. Demir, son yıllarda dikkatlerini özellikle Türk destanları üzerinde yoğunlaştırdığı çalışmalarla biliniyor. Söyleşiyi Tuğba Kapusuzoğlu gerçekleştirdi.
     Çocuk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Kemalettin Tuğcu’nun vefatının üzerinden yirmi yıl geçti. Beyhan Kanter yetkin bir kalem olarak, yazdığı romanların sayısı iki yüzü geçen Tuğcu’nun eserlerinin sosyolojik zeminini ele aldı. Kanter’in yazısını arkadaşımız İbrahim Öztürkçü’nün; İbnülemin İle İbrahim Alâeddin Gövsa’nın Mektuplaşmaları başlıklı yazısı takip ediyor. Geçmiş zaman şair ve muharrirlerinin ne kadar renkli kişiliklere sahip olduklarına bir kere de bu yazı vesilesiyle şahit olacaksınız. Türk musikisinin mümtaz isimlerinden biri olan Tanburi Cemil Bey’i farklı bir cephesiyle ele alan bir yazı var sırada. Fatih baha Aydın’ın yazısının adı; Tanburi Cemil Bey: Müstehzi Bir Melankolik. Böylece değerli bestekârı ölümünün 100. yılında bir kez daha saygıyla anıyoruz.
     Bu sayımızın hikâyecilerinden biri de Mustafa Çiftci. Hikâyecimiz, bu yıl ilk kez verilen “Necip Fazıl İlk Eserler” ödülüne layık görüldü. Bu vesileyle yazarımızı içtenlikle kutluyor sevincine ortak olduğumuzu bilmesini istiyoruz. Çiftci’nin bu sayıdaki hikâyesinin adı Kara Tabak. Onun hikâyesini Recep Seyhan’ın; Toprağın Karnını Deşen Adam adlı hikâyesi takip ediyor. Her iki hikâyeyi de severek okuyacaksınız.
     Bu sayıdaki yazarlarımızdan biri de Prof. Dr. Saadettin Yıldız. Hocamız metinlerarası ilişkiler üzerine bir yazısıyla aramızda: Gıda “Kök”ten Gelir. Yeni sayılarda, yeni yazılarıyla aramızda olacağını ümit ediyoruz Sadettin Hocanın.
     Ekim ayı içinde edebiyatımızın, kültürümüzün, sanatımızın önemli isimleriyle vedalaştık. Önce Ahmet Yakupoğlu’nun haberini aldık. Yakupoğlu, kamuoyunda daha çok ressamlığı ile tanınırdı. Ancak o, artık yetişmesi imkânsız olan hezarfenlerdendi. Yakupoğlu’nu hakkında daha önce bir belgesel de çeken A. Yağmur Tunalı yazdı. Onun vefat haberinden bir süre sonra da Nurettin Albayrak’ın haberi geldi. Aralık sayısının sayfalarının bir kısmını ona ayırmayı planlıyoruz. Her ikisine de Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu arada Türk basınının önemli isimlerinden Altemur Kılıç’ın da vefat haberini aldık. Ona da Allah’tan rahmet diliyoruz.
     Ahmet Pak, Vakit Devrimi başlıklı bir denemeyle bu sayımıza katkıda bulundu. Okurken kâh Tanpınar’ı, kâh Haşim’i hatırlayacaksınız. Sara Yalçındağ Atakoğlu ise Zamanın Gölgesinde başlıklı denemesiyle aramızda.
     İbrahim Şahin, Tanpınar’a Dair: Unutulmuş Yazılar adlı seriye devam ediyor. Bu sayıda Tanpinar’ın Bugünün Sanatkârları: Heykeltraş Zühtü Müridoğlu başlıklı yazısını ele alıyor Şahin. Yeri gelmişken bir özür borcumuzu da dile getirmek istiyorum. Şahin’in geçtiğimiz sayıda yayınladığımız yazısında yer verdiği Tanpınar’a ait metin, daha önce Âlim Kahraman tarafından yayınlanmıştı. Kahraman, bizi arayarak bu hususta düzeltme yapmamızı rica etti. Bu hatadan dolayı kendisinden ve okuyucularımızdan özür diliyoruz.
     Ahmet Akın, Açılmamış Mektuptur, Bilinsin başlıklı mektuplarla aramızda. Duygu Aksoy ise Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın’ı üzerine yazdı: Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın Romanında Babayı Öldürmek. Anlaşılan Pamuk’un bu kitabı daha çok tartışılacak. Sait Coşar’ın Tanpınar’ın Karikatür Hali adlı yazısı bu sayının son yazısı. Tanpınar’ı neden karikatürünün bu kadar az olduğunu anlatıyor yazar.
     Bu sayının şairlerine gelince; başta da söylediğimiz gibi ilk şairimiz Bülend Tokgöz’dü. Ahmet Şenol Alkılıç’ın şiiri 15 Temmuz’la ilgili şiirlerin üretilmeye devam ettiğini gösteriyor. Diğer şairlerimiz ise; Nazım Payam, Mehmet Yılmaz, Cafer Keklikçi, Tarık Özcan, Mehmet Aycı, Hüseyin Çolak, Zekeriya Şener ve Cengizhan Orakçı.
     Kitaplık ve Ajanda bölümleri yeni kitap ve haberlerle dolu.
     Yeni sayılarda buluşmak üzere…

Bahtiyar ASLAN
Türk Edebiyatı Dergisi
Genel Yayın Yönetmeni"

YAZILAR:
Bahtiyar Aslan - HASBIHAL
Handan Acar Yıldız - KRALİÇE ARI
Abdullah Harmancı - DEĞİRMEN
Konuşan: Tuğba Kapusuzoğlu - TÜRK DESTANLARI UZMANI PROF. DR. NECATİ DEMİR İLE SÖYLEŞİ “GÖLGEDE OLANIN GÖLGESİ OLMAZ”
Beyhan Kanter - KEMALETTİN TUĞCU ROMANLARININ SOSYOLOJİK ZEMİNİ
İbrahim Öztürkçü - İBNÜLEMİN İLE İBRAHİM ALÂEDDİN GÖVSA’NIN MEKTUPLAŞMALARI
Fatih Baha Aydın - TANBURİ CEMİL BEY: MÜSTEHZİ BİR MELANKOLİK
Mustafa Çiftci - KARA TABAK
Recep Seyhan - TOPRAĞIN KARNINI DEŞEN ADAM
Saadettin Yıldız - GIDA “KÖK”TEN GELİR: Metinlerarası İlişki ve Eserin Kendiliği
A.Yağmur Tunalı - AHMET YAKUPOĞLU: BİR İNSAN ÇOK İNSAN
Ahmet Pak - VAKİT DEVRİMİ
Sara Yalçındağ Atakoğlu - ZAMANIN GÖLGESİNDE
İbrahim Şahin - TANPINAR’A DAİR: UNUTULMUŞ YAZILAR: 4 BUGÜNÜN SANATKÂRLARI: HEYKELTRAŞ ZÜHTÜ MÜRİDOĞLU
Ahmet Akın - AÇILMAMIŞ MEKTUPTUR, BİLİNSİN
Duygu Aksoy - ORHAN PAMUK’UN KIRMIZI SAÇLI KADIN ROMANINDA BABAYI ÖLDÜRMEK
Said Coşar - TANPINAR’IN KARİKATÜR HÂLİ
Türk Edebiyatı - AJANDA
Türk Edebiyatı - KİTAPLIK

ŞİİRLER:
Ahmet Şenol Alkılıç - HÜSEYİN’İN ESMER AKŞAMLARI
Nazım Payam - TÖVBE
Mehmet Yılmaz - GÖZYAŞI
Cafer Keklikçi - SARAY SARISI
Tarık Özcan - ÇAĞRI
Mehmet Aycı - İKRAR
Hüseyin Çolak - BİR SELAMLA TALAN EDİLİR KALBİM
Zekeriya Şener - ÇINAR AĞACI
Cengizhan Orakçı - DEYİŞ