░   6-13 Kasım 2016 tarihleri arası Almanya başkenti Berlin'de Kırgız genç sanatçı Aybek İşenbekov'un, dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un eserlerine ithafen "Cemile" adlı resim sergisi açılacak.
     Ressam Aybek İşenbekov'un Kırgız Haber Ajansına bildirdiğine göre, serginin açılmasının maksadı Cengiz Aytmatov'u anma ve ona saygı göstermenin yanı sıra Kırgız kültürünü ve onun güzelliğini resimlerin yardımıyla dünyaya yaymaktır.
     Resimleri yoluyla Kırgızistan'ın en güzel yerlerini yansıtmaya çalışan İşenbekov, "Resimlerimde Kırgız halkının hayatını, örf ve geleneklerini gösteriyorum. Benim görevim ülkemizin güzel tabiatını göstermek ve kültürümüzü paylaşmak. Bundan önceki sergilerim Bişkek'te, geçen yıl Almanya'nın Hamburg şehrinde, sonra da Dubai'da gerçekleşmişti. Berlin'de gerçekleşecek bu ikinci sergim olacaktır." dedi.
     Sanatçı, sergisini nasıl adlandıracağını düşünürken geçen yıl Avrupa'da düzenlenen sergi sırasında orada yaşayan insanların Kırgızistan'ı dünyaca ünlü Cengiz Aytmatov sayesinde çok iyi tanıdığını ve onun "Cemile" eserini çok sevdiğini öğrenerek ve bu sergiye "Cemile" adını vermeye karar verdiğini anlattı.
     Ayrıca, serginin Almanya'da yaşayan Kırgızistanlı Nurlan Mukaşev'in desteği ile gerçekleştiğini bildirdi.
     Aybek İşenbekov, eserlerini sergi ziyaretçilerinin satın alabileceğini de söyledi.


Kaynak: Kırgız Milli Haber Ajansı (kabar)