░   Bağımsızlığının 25. yıl kutlamalarına kurucu cumhurbaşkanını kaybederek hüzünlü giren Özbekistan, halkın ana dilinin devlet dili olarak kabul edilişinin yıl dönümünü kutladı.
     Sovyetler Birliğine bağlı bir ülke olan Özbekistan'da İslam Kerimov'un mahalli cumhuriyetin cumhurbaşkanı olmasından sonra hayata geçirilen en önemli reformlardan biri gerçekleştirilmiş ve yıllardan beri Rusça olan devlet dili, 21 Ekim 1989 günü Özbek Dilinin Devlet Dili Olarak Kabul Edilmesi Hakkında Kanun kabul edildikten sonra ikinci plana düşürülmüştü.

     Bu yıl da Dil Bayramı okulların, resmi kurumların, kütüphanelerin, gazete ve dergilerin, sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ile kutlandı.
    Özbekistan Ali Şir Nevai Milli Kütüphanesinde yapılan kutlamada "Sözü değerli olanın özü değerli" teması çerçevesinde kutlama faaliyetleri gerçekleştirildi. Faaliyetlere yazarlar, şairler, dil ve edebiyat sahasında çalışan ilim adamları, kültür ve sanat sahalarında çalışan aydınlar, mütercimler katıldı. Özbekistan'ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un devlet dili değişikliğinin gerçekleştirilmesindeki çabaları dile getirildi. Dilin yeni nesillerin yetişmesindeki ehemmiyeti üzerinde duruldu. Faaliyetler çerçevesinde "Dil varsa millet var" adlı sergi açıldı. Konserler düzenlendi.
     Taşkent'te ve diğer şehirlerde her yaşta insanın katılabileceği kompozisyon yazma yarışmaları düzenlendi.
     Özbek Enerji Kurumu da bayram münasebetiyle "Anadili milletin ruhudur" konulu kutlama faaliyeti düzenledi. Faaliyete yazarlar, şairler, öğretim üyeleri ve öğretmenlerle öğrenciler katıldı. Özbek dilinin devlet dili olmasını sağlayan İslam Kerimov'un vefatından kısa bir süre önce Ali Şir Nevai Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi kurulması hakkındaki kararnamesinin öneminin de dile getirildiği faaliyette Kerimov rahmetle anıldı.
     İlköğretim kurumlarından üniversitelere kadar her derecedeki okullarda da dil bayramı kutlandı.