░   2016 Yusuf Has Hacib Yılı kapanış etkinliği 14 Ekim 2016 tarihinde Kırgızistan’ın Tokmok şehrinde gerçekleştirildi.
     Törene Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Sooronbay Ceenbekov, Cumhurbaşkanlığı Genelsekreteri Farid Niyazov, milletvekili Sadık Şer Niyaz, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Tügölbay Kazakov ve TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş katıldı.
     Törende konuşan Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Sooronbay Ceenbekov: Yusuf Has Hacib'in sadece Kırgız halkı için değil tüm dünya için önemli olduğunun altını çizdi. "Bu şehri Yusuf Has Hacib keşfetti" diyerek sözlerine başlayan Sooronbay Ceenbekov: "Karahanlılar döneminde bu şehir Karahanlılar Devletinin başkentiydi. Bu mirasa sahip çıkmak bizlerin görevidir. Bu kapsamda Karahanlılar Devletine ait eserler, tarihi kalıntılar ve Yusuf Has Hacib’in eserlerinin yer aldığı "Yusuf Has Hacib ve Karahanlılar İmparatorluğu Müzesi"ni açarak, sahip olduğumuz mirası gelecek nesillere aktarmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. 2016 Yusuf Has Hacip Yılı'nı ilan eden ve gerçekleştirdiği etkinliklerle Yusuf Has Hacib'in anılmasına vesile olan TÜRKSOY'a teşekkürlerimi sunarım" dedi.
     Etkinlikte konuşan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş ise; Yusuf Has Hacib'in birleştirici gücününün altını çizerek: "İslami Türk edebiyatının bilinen ilk büyük eseri olan Kutadgu Bilig’i kaleme alan Yusuf Has Hacib, sadece Türk dünyası için değil tüm dünya için önemli bir düşünürdür. 2016 yılını Türk dünyasında Yusuf Has Hacib Yılı olarak ilan ederek, yüzyıllarca bizlere yol göstermiş, bizleri bir araya getirmiş olan bu yüce şahsiyeti anmak ve onun bizlere bıraktığı kültürel mirası yeni nesillere ulaştırmak istedik. Bundan 1000 yıl önce yaşamış olan Yusuf Has Hacib sayesinde, bugün sizlerle bir arada bulunmaktan dolayı kıvanç duymaktayım. İlk Türk İslam devleti olan Karahanlıların bizlere bırakmış olduğu mirasa sahip çıkan Kırgız halkına ve yöneticilerine de ayrıca teşekkür etmek isterim " dedi.
     Gerçekleştirilen konuşmaların ardından kapanış etkinlikleri kültürel program ile devam etti. Yöresel sanatçıların sahne aldığı kapanış gösterisinde Yusuf Has Hacip'in hayatı teatral bir şekilde izleyicilere aktarıldı.

YUSUF HAS HACİP KİMDİR ?

     1016 yılında Karahanlı Devleti'nin Balasagun (Günümüz Kırgızistan sınırları içinde) şehrinde doğan, 1069-1070 yılları arasında Türk-İslam tarihi ve kültürü açısından son derece önemli olan, "mutluluk veren bilgi" anlamına gelen Kutadgu Bilig’i yazan ünlü düşünür 11. Yüzyılda Türkçeyi bilim dili olarak etkili bir biçimde kullanmıştır.
     "Bak, insan doğdu, öldü, ama sözü kaldı, İnsanın kendisi gitti, adı kaldı. Ey hakîm, ey bilgin, kendin ölümsüz bir dirilik istersen, İşin de sözün de iyi olsun." diyen Yusuf Has Hacip, ideal insanı tasvir ederek, kendinden sonraki nesillere yüzyıllarca yol göstermiştir.

 

Kaynak: Türksoy