░   Dünya Göçebe Oyunlarının 2. si, Kırgızistan'ın Isık Göl bölgesindeki Kırçın yaylasında gerçekleştirildi. Dünya Göçebe Oyunları, sporla kültürü buluşturdu.


     Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in inisiyatifiyle Türk Dili Konuşan Ülkeler Topluluğu ülkelerinin devlet başkanlarının desteği ile ilk kez Kırgızistan'da gerçekleşen Dünya Göçebe Oyunları'nın ikincisi muhteşem bir törenle açıldı. İlkine 29 ülkenin sporcularının katıldığı olan Dünya Göçebe Oyunları'na bu yıl 62 ülke katıldı. Oyunlara yaklaşık 1000 sporcu katıldı. Oyunların açılışında 62 ülkenin sporcuları geçit töreni gerçekleştirdi.

     Dünya Göçebe Oyunları’nda yer alan spor dalları:

1) At yarışları

- Çong at çabış,
- At çabış (uzun mesafe yarış),
- Corgo salış (rahvan at koşusu),
- Kunan cabış (uzun mesafeli at koşusu)

2) At yarışmaları
- Oğlak kapmaca (kök börü, köpkeri, ulak) – At sırtında takım oyunu),
- Cirit,
- Er eniş (at sırtında güreş)

3) Dövüş sanatları
- Toplu güreş,
- Kazak güreşi (küreş),
- Güreş (Türkmenistan millî güreşi),
- Güleş (Azerbaycan millî güreşi),
- Aba güreş (Türkiye millî güreşi),
- Kırgız küroş (Kırgızistan millî güreşi),
- Alış (kemer güreşi / Kırgızistan),

4) Geleneksel ok ve yay yarışması
- Yürüyüş / Atış (Coo caa atuu),
- At sırtında atış (Atçan caa atuu),
- Toplu yay aralığı ve doğruluğu,

5) Geleneksel entelektüel oyunları
- Ordo (Aşık),
- Mangala,
- Dokuz taş kumalak oyunu (Tokuz Korgool),

6) “Salburuun” avcılık türünde millî sporlar (Kırgızistan)
- “Burkut Saluu", "Çırga", "Undok",
- "Dalba oynotuu",
- Taygan carış

     Göçebe Oyunlarında ortaçağ zırhlarıyla Macarlardan deriden yapılmış ulusal giysileri ile Moğollara her ülkenin temsilcileri renkli görüntüler oluşturdu. Meydana en son Cumhurbaşkanı Atambayev liderliğinde Kırgızistan takımı çıktı. Açılış konuşmasında “Bu oyunlarla dünyada unutulmakta olan göçmen kültürü, ruhu ve geleneklerini korumaya çalışıyoruz” diyen Atambayev, konuk sporculardan ülkelerine çok sayıda altın madalya götürerek, Kırgızistan’ı ve göçmen halklarının ruhunu tanıtmalarını istedi. "Güç birliği, ruh birliği" diyen Atambayev, “Oyunlar açılsın” diyerek dünya göçebe oyunlarını başlattı.

     Kırgızların bozüylerine (keçe çadırlarına) benzeyen Kazak boz üyünde (keçe çadırda) konukları Kazak milli giysileri içindeki kızlar karşılıyor. Kazak yemeklerinin tattırıldığı Kazak boz üyünün biraz ötesinde ise Rusya Federasyonu'ndaki Türk dili konuşan halklardan Tatar-Başkurt boz üyü (keçe çadırı) bulunuyor. El sanatlarından örneklerin tanıtıldığı bu çadırda da konuklara müzik ziyafeti sunuluyor.
     Oyunlara renk katan gruplardan biri de etkinliğe Kızılderili kıyafetleriyle katılan Amerikalılardı. Çeşitli dans gösterileri yapan grup, Kırgız danslarından “Kara Corgo”yu da oynadılar. Han Ordası alanında oyunlara katılan Macarlar tarafından yapılan atlı okçuluk gösterileri büyük ilgi gördü. Türkmenistan ekibi de ünlü Türkmen Akalteke atları ile gösteriler sundu.
    Kırgızlardaki güreş türlerinden biri olan, at üzerinde gerçekleşen “er eniş” temsili ise, sağ ve sol boyun yiğitleri tarafından oynandı. Göçebe halklarda, önemli karar alınan toylarda oynanan ölümcül bir oyun olan ‘nayza sayış’ da programda yerini aldı. Bu oyun iki tarafın en güçlü temsilcilerinin at üstünde mızrak ile birbirine karşı koşarak vurup düşürmesine dayanıyor. Etkinliklerde at üzerinde oğlak kapmaca (ulak) olarak da bilinen köpkeri (kök börü) oyunu da sunuldu.
     Kırgızistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen 2. Dünya Göçebe Oyunları'nda Türkiye, atlı cirit atmada altın madalyanın sahibi oldu.
     Dünya Göçebe Oyunları Kırgız sanatçıların okuduğu Dünya Göçebe Oyunları Marşı'yla sona erdi.