░   "İslam Kerimov... Kardeş Özbekistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı. Semerkant doğumlu Kerimov, 2 Eylül 2016 tarihinde, 78 yaşında geçirdiği beyin kanaması neticesinde hayatını kaybetti. Özbekistan Bakanlar Kurulu, Kerimov'un durumunun kritik olduğunu belirtse de, Türkiye'nin resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı "Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov öldü" başlığıyla verdi bu haberi... Doğrusu böyle bir haberin daha hassas bir başlıkla yazılması beklenirdi."*
    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un vefatı dolayısıyla Özbek halkına baş sağlığı dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerimov'un vefat haberinin ardından Özbekistan'ın Senato Başkanı Nigmetullah Yoldaşev'e, Başbakan Şevket Mirziyayev'e ve merhumun eşi Tatyana Ekberovna Kerimov'a birer baş sağlığı telgrafı gönderdi. Türk halkı adına Özbek halkına taziye dileklerini ileten Erdoğan, mesajında, Özbekistan'ın son çeyrek yüzyılda başarılı gelişme kaydederek, bölgesinde ve dünyada önemli bir ülke haline geldiğine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, taziye mesajlarında, Türkiye ve Özbekistan'ın gelecek süreçte ikili, bölgesel ve uluslararası platformlardaki iş birliğini karşılıklı güven esasında halklarının yararına olacak biçimde geliştireceklerine inandığını da vurguladı.
     Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in de Çin gezisini kısa keserek Kerimov için düzenlenecek merasime katılacağı öğrenildi.
     İslam Kerimov, 30 Ocak 1938'de Semerkand'da doğmuştur. İki ayrı dalda yüksek öğrenim görmüştür. Birincisi makine mühendisliği, diğeri de iktisadî ilimlerdir. Çalışma hayatına, Taşkent'teki bir işletmede usta vekili olarak 1960 yılında başlamıştır. Sık sık aynı işletmede usta, teknisyen ve mühendis olarak görev yapmıştır. Ayrıca 1961'de Taşkent Uçak Tesisleri Kompleksi'nde mühendis olarak görev almıştır.
     Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Planlama Teşkilatı'nda uzman yardımcısı iken, 1966'da Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Planlama Komitesi Başkan Vekilliği'ne yükseldi. 1983 yılında Özbek Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı'na tayin edildi. 1986'da Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Başbakan Yardımcılığı'na ve Devlet Planlama Komitesi Başkanlığı'na tayin edildi. 1986 yılı içinde Özbekistan Komünist Partisi'nin Merkezî Komitesi'nde birçok yönlendirici makamları işgal etti.
     24 Mart 1990'da parlamentodan cumhurbaşkanı seçildi. Bir yıl sonra Özbekistan halkı Özbekistan Halk Demokratik Partisi'nin başkanı olan İslam Kerimov'u 29 Aralık 1991'de Bağımsız Özbekistan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı'na çok büyük bir çoğunlukla seçti.
     O tarihten itibaren girdiği bütün seçimleri kazanan Kerimov'un Özbekistan'ın bağımsızlık öncesi durumunu, bağımsızlık sonrası kazanımlarını ve Özbekistan halkının gelecekte yapması gerekenleri anlattığı veya meclis ve meydan konuşmalarını topladığı bir çok eseri yayımlandı. Bunlardan ikisi Kerimov'un fikirlerini ve duygularını anlatma açısından büyük önem taşıyor:
- Yüksek Maneviyat Yenilmez Güç,
- Özbekistan Bağımsızlığa Kavuşma Kapısında.
     İslam Kerimov'un cenaze merasimine Türkiye Cumhuriyetini temsilen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş katıldı.
     Merhum İslam Kerimov'un naaşı, doğduğu şehir olan Semerkand'da bulunan Şah-ı Zinde kabristanına defnedildi. Şah-ı Zinde (Yaşayan Sultan) kabristanında Peygamber (asv)'in amcası Hz. Abbas'ın oğlu Kusem'in kabri bulunuyor. Kusem b. el-Abbâs b. Abdilmüttalib el-Hâşimî (ö. 57/676) sahabidir ve Hz. Peygamber (asv)'in amcası Hz. Abbas'ın oğludur. Annesi Ümmü'l-Fazl Lübâbe bint Haris el-Hilâliyye, Hz. Hatice (r.anha)'den sonra Müslüman olan ilk kadın olup Resûl-i Ekrem (asv)'in hanımlarından Meymûne (r.anha)'nin kız kardeşidir. Resûlullah (asv) kendisine benzetilen Kusem'i arkadaşlarıyla oynarken görmüş ve bineğinin arkasına bindirmişti. Kusem, Hz. Peygamber (asv)'in cenazesi yıkanırken hazır bulunmuş, cesedi sağa sola çevirmiş, Resûlullah (asv)'ı kabrine yerleştirmiş ve kabirden en son o çıkmıştı. Bu sebeple Resûl-i Ekrem (asv)'e en son dokunan kişi olarak tanınır. Kusem, Hz. Hüseyin (ra)'in süt kardeşiydi. Hz. Peygamber (asv)'den ve babasından, ayrıca kardeşi Fazl ve Talha b. Ubeydullah'tan hadis rivayet etmiş, kendisinden Hânî b. Hânî, Abdülmelik b. Muhammed b. Amr ve Ebû İshak es-Sebîî rivayette bulunmuştur.

* Kerimov sonrası Özbekistan'ın geleceği ve Türkiye ile ilişkiler - Kürşad ZORLU, Yeniçağ Gazetesi