░   Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, darbe girişimi dolayısıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  taziye mesajı gönderdi
     Nursultan Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mesajda, silahlı güçlerin Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili haberi Devlet Başkan’nın büyük bir üzüntüyle öğrendiği bildirildi.
     Mesajda “yaşanan acı olaydan dolayı akrabalarını kaybeden ailelere baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.
     Kardeş Türk halkını beraberliğe ve yaşanan olaydan dolayı sabretmeye davet etmekteyiz. Durumun hızlı bir şekilde normalleşeceğinden eminiz. Türk halkının, demokrasi yoluyla seçilen mevcut devlet idarecileriyle bütün tehlikelere karşı durarak demokrasi ve kalkınma sürecindeki istikrarlı gelişimini sürdüreceğinden hiçbir tereddüdümüz yoktur” denilmiştir.
     Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, kendisi ve Kazakistan halkı adına, böyle bir anda, dost ülkenin parlak geleceğine olan inanç ve güvenini bildirmiştir.

Kaynak: Kazakistan Büyükelçiliği

*     *     *


     Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Türkiye'deki darbe girişimi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektupta hadisenin dehşet verici bir cinayet olduğunu belirtti.
     Aliyev mektubunda şu ifadelere yer verdi:
     "Sayın Cumhurbaşkanı, Aziz Kardeşim, dün gece Türkiye'de yaşanan darbe girişimine ilişkin olayları büyük rahatsızlıkla ve üzülerek izledim. Bu, bir yandan Türkiye'nin devletçiliğine, diğer yandan ise Türkiye halkına, iradesine ve seçimine karşı yapılan dehşet verici cinayettir.
     Her zaman Türk halkının ve devletinin yanında olan Azerbaycan halkı ve devleti Türkiye Anayasası'na, demokrasisine karşı yöneltilmiş bu cinayeti keskin şekilde kötülüyor ve kabul edilemez hesap ediyor. Eminim ki, Türkiye halkı ve yönetiminin birliğini sergileyerek darbe girişiminin karşısının alınması yönünde yaptığınız kesin eylemler sonucu kardeş ülkede durum kısa sürede istikrara kavuşacak ve önceki duruma geri dönülecektir.
     Değerli kardeşim, ben darbe girişiminin karşısının alınması için canlarını veren şehitlerin ailelerine ve yakınlarına Azerbaycan halkı adına ve kendi adıma derin üzüntü ile taziyelerimi iletiyor, yaralananlara acil şifalar diliyorum."

*     *     *       Türkmenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da darbe girişimiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen haberlerin Türkmenistan'da ciddi endişeyle karşılandığı belirtildi. Berdimuhammedov'un Türk halkı ve devletine desteklerini ifade ettiği ve ülkede istikrarın tekrar sağlanacağına güveninin tam olduğunu kaydedilen açıklamada, Türkmenistan'ın Türkiye'ye tarihi ve kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğu ifade edildi.