░   İşgalcı Çin’in 05 Temmuz 2009 Urumçi Kaliamının yedinci yıl dönümü ve 2014 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Uygurların vicdanı ve Uygur Hukuk ve Demokrasi Hareketi Lideri Doç.Dr. İlham Tohtı’nın durumunun ele alındığı sempozyum 08 Temmuz 2016 tarihinde Paris’te gerçekleştirildi.
     Hür Asya radyosu ile Paris’te yaşayan Doğu Türkistan gönüllüsü Tahsin Tek’in sosyal medya hesabında yer alan bilgilere göre Fransa Uygur Derneği’nin girişimi ve Fransa Türk Dernekleri ile bazı milletler arası insan hakları ve hukuk teşkilatlarının desteği ile "05 Temmuz 2009 Urumçi Katliamı ve Doç.Dr.İlham Tohtı" konulu sempozyum Paris Büyükşehir Belediye Başkanlığı salonlarında yapıldı.
     Toplantı’ya Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir, Fransız Parlamentosu üst kanadı üyesi senatör Gattolin, DUK İcra Komitesi Başkanı Dolkun İsa,Ünlü Fransız gazeteci Ursula Gauthier,Fransız insan hakları aktivisti Marie Holzman ve Gattolin başta bir çok ile bir çok tanınmış insan hakları savunucuları ile gazeteciler katıldı.
     Toplantı,Fransa Uygur Derneği başkanı Erkin Abdülhamit’in açış konuşması ile başladı. Abdülhamit konuşmasında İşgalçi Çin’in 05 Temmuz 2009’da Urumçi’de gerçekleştiği Uygur katliamında hayatlarını kaybedenleri rahmet ile andığını belirterek şunları ifade etti ; "Bugün Fransa’nın başkenti; demokrasi ve özgürlüğün sembolü, küresel kültür, medeniyet ve siyasetin önemli merkezlerinden biri kabul edilen tarihi Paris şehrinde Uygurların günümüzdeki dramatik sorunlarının ele alındığı böyle bir toplantı düzenlenmesini çok önemsiyoruz. Bu sempozyumun Paris’te toplanması Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri meselesinin uluslar arası bir mesele haline gelmesinin en açık bir delilidir. Bu tarihi binada bizim bu sempozyum yapabilmemiz için imkan sağlayan ve ev sahipliği yapan Paris Belediyesine çok teşekkür ederim.Ayrıca bu toplantıya katılım, katkı ve sunumları ile destek veren çok değerli insan hakları ve hukuk aktivistlerine ve gazeteci dostlarımıza de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu toplantının Uygurların diasporadaki hak hukuk ve özgürlük mücadelesinin en üst çatı kuruluşu Dünya Uygur Kurultayı’nın son genel kurulunun toplanması arefesinde yapılmış olması de çok önem arz etmektedir."şeklinde konuştu.
     Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir hanım ile Dünya Uygur Kurultayı İcra Komitesi başkanı Dolkun İsa da birer konuşma yaparak toplantıyı düzenleyen Fransa Uygur Derneği ile sempozyumun düzenlenmesine katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara minnettar olduklarını ifade etti.
     Toplantı’ya Çin’in Aksu/Bay Sogan kömür Madeninde meydana gelen bebek,çocuk ,kadın ve yaşlıların de içinde bulunduğu 28 Uygur Türkü’nün Çin İşgal Ordusu tarafından yakılarak,bombalanarak yaylım ateşi açılarak insanlık dışı bir şekilde katledilmesine tepki gösteren ve tenkit ederek yazdığı ve temsilcisi olduğu L’OBS" (Gözlem) dergisinde yayınladığı bir makaleden dolayı Aralık 2015’de Çin’den sınır dışı edilen ünlü Fransız gazeteci Ursula Gauthier, Çin uzmanı ve İnsan hakları aktivisti Marie Holzman başta olmak üzere bir çok tanınmış insan hakları ve hukuk aktivistleri de birer konuşma yaparak Uygur Türkleri ve Doğu Türkistan’daki hak,hukuk ve insan hakları ihlallerini gündeme taşıdıkları bildirildi.


Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
http://www.uyghurnet.org/35895-2/