░   Uzun ve sıcak yaz günlerinde Ramazan ayının mübarek havasını yaşayanlar, yaşamak isteyip de sağlığı veya şartları el vermeyenler bekledikleri bayram günlerine kavuştular. Ramazan Bayramı İslam alemine mübarek olsun.
     Ülkemizin ve İslam aleminin sıkıntılı günler yaşadığı bir çağdayız. Gün geçmiyor ki ülkemizin bir beldesinden terör ve cinayet şebekelerinin cinayet haberleri gelmesin. Gün geçmiyor ki bir mazlum bir İslam diyarından zalimlerin işlediği zulüm ve cinayet haberleri gelmesin. Kırım, Doğu Türkistan, Keşmir, Filistin ve daha bir çok İslam beldesi zalim ayakların altında eziliyor, çiğneniyor. Geçen mübarek Ramazan hürmetine, Ramazan ayında indirilen Kur'ân hürmetine, Ramazan ayında geçen Kadir gecesi hürmetine, Ramazan ayının sonu olan bayram hürmetine bu kara günlerin sona ermesini diliyoruz.
     Dünyayı sömürme, insanları öldürme, mazlumları vatansız bırakma hususunda sicilleri bozuk olan Amerika, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, Vatikan ve benzerleri ülkemizi soykırımla suçlayan kararlar alıyorlar. Maksatları İslam alemine ve Türklere karşı kullandıkları zayıf toplumlarla Türkün arasına düşmanlık duvarları örerek kendi kirli mazilerini örtmeye çalışan bu zalimlerin sonunun yaptıklarına uygun olmasını temenni ediyoruz.
          Ramazan Bayramı, milletçe birlik ve kardeşlik içinde bayramın coşkusunu yaşamak, sevinci ve kederi paylaşmak demektir. Öyleyse bu bayramda büyüklerimizi, annemizi, babamızı, yakınlarımızı, komşularımız ve dostlarımızı ziyaret edelim. Bencilliği, kin ve nefreti içimizden söküp atalım, dargınlıklara son verelim. Kendimiz için ne istiyorsak aynısını yanı başımızdaki kardeşimiz için de istemedikçe olgun mü’min olamayacağımızı bir kez daha hatırlayalım. Sadece yakınlarımızı, eş, dost ve arkadaşlarımızı değil, çocuk yuvalarında bayram sevinci yaşamayı bekleyen yavrularımızı, huzur evlerinde evlatlarının yolunu gözleyen yaşlılarımızı, türlü dert ve hastalıklarla mücadele eden kardeşlerimizi de ziyaret ederek bayramın sevinç ve mutluluğunu onlara da taşıyalım. 
     Zamanın getirdiği iletişim imkanlarıyla her şeyi çok iyi biliyorken bu Ramazanda da İsrail'in Filistinli masum insanları bombalamasına gözlerimizi; Kızıl Çin'in Uygur Türklerine oruç tutmayı yasaklaması, beylik evlatlarını kul, hanım kızlarını cariye gibi çalıştırması, istediğini idam etmesi sebebiyle gelen zayıf çığlıklara kulaklarımızı kapattık. Irak'ta ve Suriye'de olup bitenlerse bize çok "ırak"tı. Arakanlı Müslümanları ve Çeçen cihadını nasıl unuttuysak bunları da öyle unutacağımızı bütün dünyaya gösterdik. Gerçi sosyal medyada ve ortalık yerlerde Gazze için çok şeyler söyledik ama küçücük İsrail'in karşısında bile dik duramadık.
     Bugün, gerek nice kötü emellerin ve çıkarların sonucu olarak bütün dünyayı tehdit eden terör ve savaşlar; gerekse ilahi nimetlerin, çevrenin ve kaynakların hoyratça kullanımı, mutlu bir şekilde yaşamamız için yaratılan cennet dünyamızı ve vatanımızı, yoksulluğun ve bunalımın hâkim olduğu, umut ve güvenin tükendiği mekanlara dönüştürdük. Yüce Rabbimizin verdiği nimet ve imkanları hak ve adaletle paylaşamadığımız için, O’nun insana özgü olarak yücelttiği insanlık onurunu yeterince koruyamadık. 
     Bu duygular içinde milletimizin, yurt dışındaki vatandaş ve soydaşlarımız ile İslâm âleminin Ramazan Bayramını kutluyor, Bayramın dünyamıza ve ahiretimize huzur ve mutluluk getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.