░   Özbekistan'ın başşehri Taşkent'te toplanan Şanghay İşbirliği Teşkilatı Kültür Bakanları 3. toplantısına katılan Kültür Bakanları ve toplantılara katılan heyetlerin üyelerine Özbek sanatçılar tarafından muhteşem bir konser verildi.
     Konser, Babamurad Hudaykulov yönetimindeki senfonik orkestranın icra ettiği eserler başladı. Ardından Özbekistan Halk Sanatçısı Münacaat Yolcuyev "Âh ki rahm eylemez" adlı eseri seslendirdi.
     Nihal mükafatını kazanmış olan genç sanatçı İlyas Arabov ise Ali Şir Nevai'nin "Kâmeti" redifli gazeliyle buna eklenen nağmeleri ustaca icra etti.
     Ârâm, Temâşâ, Bülbülçe ve dans gruplarının küçük sanatçıları "Hoş geldiniz" adlı düzenlemeyle sahneye çıktılar. Nihal mükafatı kazanan genç sanatçılardan Melike Egemberdiyeva'nın icra ettiği "Tumârım", Yıldız Turdiyeva'nın okuduğu "Muhabbet" adlı eserler büyük beğeniyle karşılandı.
     Gülsenem Mamazaitova ve Dürdane Dehkanova'nın gösterilerini takiben Tolkın Cabbarov "Bana Bir Bak" adlı eseri seslendirirken "Gevher" dans grubunun Harezm yöresi oyunları seyircilerin beğenisini kazandı.
     Özbekistan'ın ünlü sanatçılarından Azadbek Nazarbekov ve Gülsenem Mamazaitova birlikte sahneye çıkıp güzel eserleri seslendirdiler.
     Taşkent'te düzenlenen toplantıya Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Altınbek Maksutov, Kazakistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Galım Ahmedyarov, Çin Kültür Bakanı Luo Şugan, Rusya Kültür Bakan Birinci Yardımcısı Vladimir Aristarhov, Tacikistan Kültür Bakanı Şamsiddin Orumbekzoda, Özbekistan Kültür ve Spor Bakanı Bahodir Ahmedov ve Şanghay İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Raşid Alimov katıldı.Şanghay İşbirliği Teşkilatı Kültür Bakanları samimi atmosferde ve karşılıklı anlayış ortamında, geçen dönemdeki kültür ve sanat alanında işbirliğin gelişmesini kapsamlı olarak ele aldılar, Şanghay İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin Hükümetleri arasında kültür alanında 16 Ağustos 2007’de Bişkek’te imzalanmış ve Şanghay İşbirliği Teşkilatı Kültür Bakanları toplantıları çerçevesinde elde edilmiş anlaşmaların uygulanması hakkında görüş alışverişinde bulundular.
     Taraflar Şanghay İşbirliği Teşkilatı kapsamında kültürel bağları daha geliştirme, farklı milletlerin ve dinlerin uyumlu birlikteliğini, karşılıklı anlayış ve saygıyı güçlendirme, Şanghay İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin halklarının asırlık gelenekleri ve göreneklerini etkin yayma hususlarında karşılıklı arzularını dile getirdiler. Taraflar Şanghay İşbirliği Teşkilatı gözlemci ülkeleri ve ortakları ile kültür ve sanat alanlarında işbirliğini ikili ve çok yönlü olarak daha geliştirmeyi desteklediler. Bölgenin kültürel mirasını koruma ve araştırma alanında çok yönlü işbirliği geliştirmeye büyük önem verdiler. Taraflar Şanghay İşbirliği Teşkilatı Kültür Bakanlarının bir sonraki toplantısını 2017’de yapma konusunda anlaştılar.