░   Kısa adı EFEMEMED olan Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği üyeleri ve yakınları İstanbul’da düzenlenen iftarda buluştular.
     İftar vesilesiyle İstanbul'un Fındıkzade semtindeki Trabzon Öğrenci Yurdu'nda bir araya gelen eski dostlar; iftar yemeği, Kur’an tilaveti ve duadan sonra Türkiye’nin ve dünyanın gündemindeki konular üzerine hararetli bir sohbete daldılar.
     Yemeğin ardından Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin daha önce bir çok ülkede ve en son Almanya parlamentosunda kabul edilen, Türklere karşı ihanet ve soykırım uygulayan Ermenileri masum gibi gösterip Türk milletini soykırımla suçlayan kararları protesto eden bildirisi okundu.
     Bildiri metni:
“TARİH AYDINLIĞINA PARLAMENTOLAR GÖLGE DÜŞÜREMEZ

     Tarihi olaylara ilişkin kararları siyasî kurumlar değil, tarih kaynaklarına dayanarak tarih uzmanları verebilirler. Alman parlamentosunun aldığı karar, parlamento üyelerinin tarihi hadiseleri göz ardı ettiklerini göstermektedir. 1915 yılındaki sevk ve iskân kararını sebepsiz olarak çıkarılmış bir katliam tertibi olarak tanımlamak, dönemin olaylarına vakıf olunmadığına açık bir işarettir. Parlamentoları çağdaş engizisyon mahkemesi şekline getirip Türk devletini ve Türk milletini zayıf düşürmeye çalışmak bağlayıcılığı olmayan siyasî kararlar almak özgür düşünce ile de, demokratik olma ile de insan haklarıyla da bağdaşmaz.
     Osmanlı Devleti’nin sevk ve iskân kararını çıkarmadan önce yaşadıkları, devletin düşman ordusuyla ve içerideki Ermeni silahlı güçler ile mücadelesi, konuyla ilgili tarih kitaplarında küçük bir araştırmayla ulaşılabilecek bilgilerdir. Bu konuda Kars, Erzurum ve Van’da ortaya çıkarılan Türklere ait toplu mezarlar ve arşivler dâhil bütün Türk kaynakları dünya kamuoyuna açık durumdadır.
     Osmanlı Türk Devleti vatandaşlarını, Ermeni çetelerinin etnik temizlik ve katliamından korumak ve savaş şartlarında askerinin güvenliğini sağlamak için, haklı ve meşru olarak 1915 yılında bulundukları bölgelerden yine kendi topraklarında daha emniyetli bölgelere nakletmiştir. Üzerinden 100 yıldan fazla zaman geçen bir hadise hakkında bugün alınan kararlar, bu parlamentoların iyi niyeti ile açıklanamaz. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’ni yok etmek isteyenler ülke içindeki Ermeni unsurlarını kullanırken, bugün de Türkiye Cumhuriyeti ile çeşitli sorunları olan başka unsurları kullanma yolunu seçmişlerdir. Geçmişte olduğu gibi bugün de asıl çatışma Türkler ve Ermeniler arasında değil, Türkler ve kimi emperyalist güçler arasında cereyan etmektedir.
     Bu görüşleri sağduyu sahibi Ermeniler de açık yüreklilikle dile getirmektedirler. Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan’ın, son zamanlarda yaptığı konuşma ve yayınladığı çeşitli bildirilerde ifade ettikleri de buna benzer görüşlerdir. Ateşyan, açıkça “duymak ve dinlemek için kulakları olanlar, bu manzaradan yansıyan Ermeni milletinin emperyalist güçler tarafından nasıl kullanıldığı gerçeğinin yankılarını duyabilirler” ifadesiyle durumu objektif olarak ortaya koymuştur.
     Türk milletinin şerefli mazisi meydandadır. Türk tarihini derinlemesine araştırmak, insanlık değerlerini öğrenmek ve ilerletmek isteyen milletler için tatminkâr derecede zirve örnek olma mevkiindedir.
     İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği ” olarak Almanya Federal Parlamentosunda alınan sözde Ermeni soykırımı iddialarını savunan kararı şiddetle kınadığımızı Türk ve dünya kamuoyuna ilan ediyoruz. Alınan kararın amacına ulaşamayacağını başta Almanya olmak üzere bütün ülkelere bir kez daha önemle hatırlatıyor, konuyla ilgili iyi niyetli tüm bilimsel çalışmaları destekleyeceğimizi, ön yargılı siyasi kararların bugün olduğu gibi gelecekte de yılmaz bir irade ile karşısında duracağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

İstanbul Üniversitesi
Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği
Yönetim Kurulu”