░   İngiltere’nin başkenti Londra’da geleneksel hale gelen “Anadolu Kültür Festivali” Cuma gününden itibaren 10. Defa Clissold Park’ta başladı. Avrupa Irak Türkmenlerini temsilen, Avrupa Irak Türkmen Platformu Genel Başkanı Sündüs Abbas hazır bulundu.
     Resmi açılışı Cumartesi günü yapılan festivalde, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar, Hackney belediye Sözcüsü Sade Etti, Harringal Belediye Başkanı Ali Gül Özbek, Güney Hackney ve Shorditch Milletvekili Meg Hillier, Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkanı Cafer Mahiroğlu, KKTC Londra Temsilcilsi Oya Tuncalı’yı temsilen I. Sekreter Esra Emin, Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, Avrupa Irak Platforumu Genel Başkanı Sündüs Abbas, politikacılar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir topluluk hazır bulundu.
     Açılış konuşmasını, Festival Organizasyon Komitesi Başkanı Akif Çulhaoğlu, festivalin 10 yılı geride bırakarak geleneksel hale geldiğini hatırlattı. Festival’de Türk kültürünün çok yönlü olarak tanıtıldığını hatırlatan
Çulhaoğlu, katılımcılara “hoşgeldiniz” diyerek açılışı başlatmış oldu.
     Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar ve diğer konuk konuşmacılar da, festival ile Türkiye’nin farklı kültürel yanlarının İngiltere’de tanıtıldığının altını çizdiler.
     Avrupa Irak Türkmen Platforumu Genel Başkanı Sündüs Abbas, Gazetemizin Londra Temsilcisi Denis Ali Kaya’ya yaptığı açıklamada, Anadolu Kültür Festivalın 10. yılını organize edildiğini göriyoruz.
     Bu tür, organizeler gelecek nesillerimiz için oldukça önemlidir ve güzel kültürmüzün tanılmasında büyük rolu vardır bu tür, organizelerin devamlı yapılmasını fayda vardır,emeği geçen herkese teşekkür ediyorum,” dedi.
Pazartesi akşam saat 21.00’e kadar sürecek olan festival, Bursa Mehter Takımının konserleri devam edecek. Hüseyin Goncagül Tiyatrosu tarafından, ‘Karagöz-Hacivat’ sahne gösterileri ve kılıç-kalkan ekibinin gösterileri, yağlı güreş müsabakaları, sanat etkinlikleri, sergiler görülebilecek ve lezizz yemek ve tatlılar satışa sunulacak.Avrupa Türkmen Gazetesi / D. Ali Kaya-Londra