░   2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti Azerbaycan’ın Şeki şehri, TÜRKSOY, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şeki Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen görkemli bir açılış törenine ev sahipliği yaptı.
     28 Nisan 2016 tarihinde, Şeki şehrinde yer alan tarihi Han Sarayın bahçesine inşa edilen Kültür Başkenti Köyü’nde gerçekleştirilen etkinlikte TÜRKSOY üyesi ülkelerden misafir sanatçılar sahne alırken, Azerbaycan el sanatları ve halk oyunlarından çeşitli örnekler de sunuldu. Kültür başkenti açılışına anlam katan bir başka özel etkinlik ise geleneksel olarak gerçekleştirilen TÜRKSOY Basın Ödülleri Töreni oldu.
     2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılışına, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser ve Şeki Valisi Elhan Usubov’un yanısıra diplomatik misyon temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.
     Etkinliğin açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası Kültür Başkenti programının kültür ve sanat hayatına gözle görülür bir canlanma getirdiğini söyleyerek, TÜRKSOY üyesi ülkeler Kültür Bakanları adına, ev sahibi Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev’e teşekkürlerini iletti.
     Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev yapmış olduğu konuşmada Azerbaycan kenti, Türk kenti ve Şeki kenti’nin birbirine eş anlamlı olduğunu dile getirdi. Şeki’nin dünya çapında bir kültür merkezi olduğunu belirten bakan Garayev ‘’Azerbaycan kültürünü Şeki’siz düşünmek mümkün değildir’’ dedi.
     Etkinliğin onur konuğu olarak Şeki’de bulunan BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser ise Şeki’de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu, Tarihi İpek yolu üzerindeki şehrin kültür başkenti ilan edilmesi ile birlikte, zengin bir kültürün yaşayan sembolü olarak pek çok turistik ve ekonomik katkı sağlayacağını belirtti.
     Konuşmaların ardından, 2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Etkinlikleri kapsamında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’den Şeki şehrine gelen sanatçı ve müzik grupları performansları ile sanatseverleri Türk dünyasında unutulmaz bir yolculuğa çıkardı.
     “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulaması 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi”nde TÜRKSOY’un önerisiyle hayata geçirilmiş, uygulama kapsamında 2012 yılında Astana, 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Kazan, 2015 yılında Merv şehri bu anlamlı unvanı layıkıyla taşımıştır.
Türkmenistan’ın Merv şehrinde gerçekleşen 33 Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey toplantısında üye ülke kültür bakanlarının oybirliği ile almış olduğu karar sonrasında 2016 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Azerbaycan’ın Şeki şehri ilan edilmiştir.
     Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bugüne kadar yüzlerce kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmiş, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, akademisyenler ve entelektüeller arasında kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımı için imkan sağlanmıştır.
     Türk dünyası sanatçılarının ve entelektüellerinin buluşmasına imkan sağlayan Türk Dünyası Kültür Başkentleri ev sahipliği yaptığı etkinliklerle Türk cumhuriyetleri arasındaki kültürel entegrasyon sürecine de ivme kazandırmaktadır.

Kaynak: Türksoy