░   İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin “Üniversite Öğrencileri Arası Şiir Yarışması”nın ödül töreni, 18 Nisan 2016 günü Avrasya Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.
     Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasından sonra Yönetim Kurulu üyesi Nurcihan Hasdedeoğlu'nun etkinliğe katılanlara derneğin tarihçesi ve faaliyetleri hakkında bilgiler vermesiyle başladı.
     Törende konuşan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abdülkadir Emeksiz, “Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin pek çok alanda faaliyetleri var. Biz işin içinde şiir olsun istedik” diyerek Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği (EFEMEMED) şiir yarışmasının başlangıcı, ilerleyen süreçlerde neler geçirdiğini ve nasıl sonuçlandığını anlattı.
     Şiir Yarışmasının Kazananları:
1. Furkan Yılmaz
2.Mahmut Hidayet Türker
3.Halil İbrahim Çelik
4.Ahmet Çınar
5.Ömer Faruk Demirel
6. Eyyup Çelik
7.Ezgi Tohumcu
8.Ömer Faruk
9.Ahmed Burak
10. Mine Yişil
     Törende üyeler, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy ve Dilaver Cebeci gibi ünlü şairlerimizin şiirlerini de okuyarak programa katılanlara bir şiir ziyafeti sundular. Dereceye giren şiirlerin okunması, dinleyicilere geleceğin büyük şairlerinin yetiştiği umudunu yaşattı.
     Dereceye giren çeşitli üniversitelerin öğrencilerine ödülleri verildi. Uzakta bulunmaları, imtihanlarının olması gibi sebeplerle katılamayanların ödülleri yakınlarına teslim edildi.
     Törenin sonunda kendisi de Edebiyat Fakültesi mezunu olan TRT sanatçısı Bünyamin Aksungur, dutarı, dombırası ve sesiyle törene katılanlara Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye ve Kırım’dan Kerkük’e kadar Türk dünyasından seçilmiş musiki eserlerini sundu.
     Efememed Şiir yarışmasının sonralarına doğru ilk üç dereceye giren yarışmacıların ilanı ve ödülleriyle program devam etti. Programın devamında faaliyeti düzenleyen Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği üyelerine Teşekkür Belgeleri verildi.Kaynak: Edebiyat Fakültesi, Ajans Üniversite