░   Özbekistan Milli Marşı (Devlet Medhiyesi) şairi Abdulla Aripov'un doğumunun 75. yılı Taşkent'te düzenlenen sanat ve edebiyat toplantısıyla kutlandı.


     Programda söz alan konuşmacılar, Abdulla Aripov'un son devir Özbek edebiyatına ve tercümelere katkılarını dile getirdiler. Prof. Kazakbay Yoldaşev, Abdulla Aripov eserlerinin milli ruh üzerindeki tesirlerini; şair Usman Azim ise Aripov'un şiirlerindeki hürriyet ruhu hakkında konuştular. Şair Hurşid Devran da konuşmasında Aripov'un fedâkâr ve çilekeş bir üstad olduğunu ifade etti. Cihan Edebiyatı gazetesi baş yazarı Şuhrat Rızayev, Abdulla Aripov'un tercüme faaliyeti hakkında, Özbekistan Neşriyatçılık, Matbaa ve Sanat İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Aşurali Cöreyev de Abdulla Aripov'un eserlerinde günlük hayat konusunda fikirlerini beyan ettiler.
     Toplantıya edebiyat sahasında çalışan ilim adamları, yazarlar, şairler, öğretim üyeleri, öğretmenler, gazeteciler, mütercimler ve öğrenciler katıldı.
     Toplantının sonunda şair Abdulla Aripov, katılanlara gönülden teşekkür etti. Bu vesileyle yeni şiirlerinden bazı bölümleri de onlara okudu.