░   İz Yayıncılık, Mustafa Ruhi Şirin'in Bütün Eserleri Dizisi'ni 2015'ten bu yana yayımlamaya devam ediyor. Dizinin ilk üç kitabı olan Çocuğa Adanmış Konuşmalar I-II ve Televizyon Çocuk ve Aile kitaplarından sonra, Elsiz Eldiven şiir kitabının ilk baskısı ile Dünya Bir Lunapark'ın ikinci baskısı yapıldı. Rüya Saati şiir kitabının üçüncü baskısı ise 2013'te yapılmıştı.

* * *

  

     Şiir dünyayı eleştirir. Sürekli yeni ve sahici sorular sorarak yapar bunu. Daha iyi, güzel ve herkes için yaşanılabilir bir dünya özlemidir ona sorular sorduran. İster ki "çocuk atlasları sevinç takvimine göre çizil¬sin." Bunun için şiir okumak adaletin ve masumiyetin yani çocukların safında yer almaktır.
     Bu kitapta ömrünü çocukların safında durarak geçirmiş bir bilge şairin şiirlerini bulacaksınız. Kimi zaman gülerek, düşünerek, kimi zaman üzülerek okuyacağınız şiirler bunlar. Felsefenin, tarihin, ağlayan evlerin, yanan suların, ıslık çalan şemsiyelerin, türkü gibi sardunyaların, yoksulluğun ve haksız savaşların dehlizlerinden geçerek okuyacağınız bu şiirler gösterecek ki şiir dünyadan adalet talep eder. Bunun yegâne yolu ise hayata yeniden çocukların durduğu yerden bakmaktır.
     Bu şiirler biraz da bizde neyin eksik olduğunu hatırlatacak okura. Yani asıl yoksulluğumuz olan heyecan, merak, sevinç, aşk, hoşgörü, şefkat ve iletişim eksikliğini....
     "Yol da yolcu da sensin, topla kırılmış harfleri."
Atakan Yavuz
* * *

     İnsan, ömrünü neye adamışsa onunla anılır. Mustafa Ruhi Şirin; hepimizin eski hâli olan çocukluktan yol alıyor. Onun şiirinde çocuk sesleri gelir geçmişin derinliklerinden, "Uyandırır ağaçları karıncalar köklerinden" Karşılıksız bir sevginin onda kabarttığı gümrah gökler karşılar bizi. 'Anne' sözcüğü güneşli bir bahçe gibi açılır önümüze. Hiç kimsenin rengine, sesine bakmadan sadece 'insan' olduğu için yazmanın masumluğunu kâğıda taşıyıp durur. Gökyüzünden yeryüzüne doğru, dünyanın şiddetle iç içe geçmiş tüm coğrafyalarında büyüyen çocukları aynı güneş altında eşitlemeyi ve 'su eskir akmayınca' demeyi unutma¬dan yazan bir şair Mustafa Ruhi Şirin. Acının olduğu yere merhamet; hüznün olduğu yere sevinç; savaşın olduğu yere barış; kötülüğün olduğu yere iyilik tohumları eken bir şair o. Bizi riyanın, aldatmanın, sahtekârlığın, ötekinin olmadığı bir parka çağırıyor dizeleri... Dünyanın bir lunapark olduğu zamanlara...
Şeref Bilsel
* * *

     "Yaratılışta esas nokta değildir çocukluk. Hz. Âdem'in çocukluğu yoktur. Böyledir ama insan çocuk olmak görevindedir gene de ve çözüle çözüle büyür.
     Bir beyazlığa doğru aka aka bulur çocuğu şiir. Temkinli olunmazsa gözleri kamaştırır ve kör eder. Bu nedenle zordur çocuğa ve çocukluğa bakmak. Çünkü "çocukta aşk havası vardır/annelerin babaların unuttuğu".
     Mustafa Ruhi Şirin'in şiirleri bir hikmeti yokluyor; sonsuz beyazlığa bakmamızı sağlıyor. İnsandaki sınırsız coşkuyu çocukluğun katından bize duyurmaya çalışıyor.
     Elias Canetti, William Blake'ın "Kaplan" şiiri için şöyle demiş: "Bir kaplanın ne olduğunu gerçekten Blake'ın şiirini okuduğumdan beri biliyorum" Çünkü gerçek dediğimiz şey bize imgelerin evreninden gelir ve imgeler hakikate gerçeklerden daha yakındır.
     Mustafa Ruhi Şirin, Rüya Saati ile çocuğun ve çocukluğun hakikatine yaklaştırıyor bizi."
Mustafa Aydoğan