░    Bugün (12 Mart) İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 95. yıl dönümüdür.
      İstiklâl Marşı'mızı bize hediye eden "Millî Şair"imiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur. Mehmet Akif Ersoy, halkımızın gönül ve ruh dünyasını o kadar muhteşem ve o kadar samimiyetle ifade etmiştir ki İstiklal Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. O günkü gibi sıkıntılı dönemlerde toplumun bir ferdi olarak sıkıntıları derinden yaşayan Mehmet Akif, inancını hiçbir zaman kaybetmemiş, Anadolu'yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış, milli mücadeleye mühim katkılarda bulunmuştur.
      12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde büyük bir coşku ve alkışlarla, defalarca okunarak kabul edilen İstiklal Marşı'mız, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak Kurtuluş Savaşı'nı kazandığının belgesidir.
      Verdiği şanlı mücadelesiyle bağımsızlığını kazanmış bir millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz. Bu vatanın hangi badireler neticesinde kurtulduğunu genç nesillere anlatmalı, evlatlarımzı milli şuur sahibi lişiler olarak hayata hazırlamalıyız.
      Bu duygularla, İstiklal Marşı'mızın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü'nde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün 95. yıl dönümünü kutluyor; Mehmet Akif Ersoy'u anarken kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade'nin bir sözünü hafızalarımıza nakşediyoruz: "Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez."