░   Balasagunlu Yusuf Has Hacib'in şaheseri Kutadgu Bilig, Kırgızcaya çevirilerek Kırgızistan’da yayımlandı. Türk dünyasının büyük şair ve düşünürü Balasagunlu Yusuf Has Hacib'in doğumunun 1000. yılına ithaf edilen çeviri Kırgızca  “Kuttuu bilim” adıyla kitabevlerindeki yerini aldı.
     Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Dini Politika ve Sivil Toplumla İlişkiler Bölümü Başkanı Zairbek Ergeşov bir basın toplantısı düzenledi. Ergeşov, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev tarafından 2016 yılında Balasagunlu Yusuf Has Hacib'in 1000. yıldönümünü kutlamaları hakkında bir kararname çıkarıldığını ve bir ay içinde organizasyon komitesi bu faaliyet için eylem planı hazırladığını bildirdi. Yıldönümüne hazırlık çerçevesinde “Kuttuu bilim” kitabı yayınlandı.
     Kırgızistan İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı, kitabın yayın kurulu başkanı Abdıldacan Akmataliyev, kitabı Kırgız diline tercüme ettiği için Tölögön Kozubekov’a minnettarlığını dile getirdi.
     Tarihçi Anvar Mokeyev de bu kitabın Kırgız halkının daha iyi eğitim alması için yardımcı olacağını belirtti.
     Zair Ergeşov’un bildirdiğine göre kitap şimdilik 1000 nüsha olarak yayımlandı. Kitabın baskı kalitesi oldukça yüksek. Ergeşov, “Bu kitap şimdilik satılmayacak. Onları kütüphanelere dağıtmak istiyoruz. Kitabın bütün okullarda, eğitim kurumlarında bulunması ve serbest satışa çıkması için yayını devam edecek”, dedi.


Kırgızistan'ın başşehri Bişkek'te Yusuf Has Hacib abidesi.