░   ‘Yazarlar Okullarda Projesi’ kapsamında uluslararası festivallere destek vermekte olan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu yıl da festivaller ve sempozyumlara destek vermeye devam edecek.

     İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü sitesinde yapılan açıklamaya göre 07.12.2015 tarihinde, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği ile eğitim işbirliği protokolü imzalanarak Nisan 2016´da düzenlenecek ´Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Festivali´ için hazırlıklara başlandı.
     İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız: ‘Bu tip festivaller Dünya üzerindeki tüm ülkeleri kültür ve edebiyat konusunda bir araya getirmektedir. İstanbul gibi seçkin bir şehirde seçkin konuklarımızla bir arada olmaktan şeref duyarız. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için yeni ufuklar açan bu tür organizasyonlar önemlidir.´ dedi.
     Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Başkanı Bican Veysel Yıldız  ‘Biz bir sivil toplum kuruluşuyuz; okuma kültürü ile ilgili çalışmalar yaparak uluslararası camiada da hepimizin sesini duyurmak istiyoruz. Yazarlar Okullarda Projesi ile gerçekleştirilen bir çok faaliyete aktif olarak katıldık ve bundan sonra da her türlü etkinlikte yer almak arzusundayız.´ dedi.
     Festivale; Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Kırım, Bulgaristan, Bosna- Hersek, Kosova, İran, Nahcıvan, Tuva, Rusya, Makedonya, Moldova, Pakistan, Suriye, Özbekistan, Kazakistan, Doğu Türkistan, İngiltere  ve Türkiye’nin farklı illerinden katılımcılar davet edilmiştir. 100 civarında akademisyen ve yazar festivalde çeşitli yönleriyle çocuk ve gençlik edebiyatına dair etkinlikler yapacaklardır.