░   Kazakistan’ın ünlü devlet yazarı Abiş Kekilbayev 10 Aralık 2015 günü 76 yaşında vefat etti.      Abiş Kekilbayev, 6 Aralık 1939 yılında Kazakistan‟ın Mangıstav vilayeti, Mangıstav ilçesine bağlı Ondı köyünün Mırzayır nahiyesinde dünyaya gelmiştir. Büyük dedesi Hocanazar Canavoğlu Kazakların Mangıstav‟a yerleşmesinde önemli rolü üstlenen, Mangıstav tarihinde mühim bir yeri olan, meşhur bir kimsedir. Öz dedesi Jamankul, Abiş’in babası Kekilbay’ı everdikten hemen sonra 1924 yılında vefat etmiştir.
     1928-1931 yılları Kazakistan tarihinin kara sayfaları olarak bilinir. Bu yıllarda kolhozlaştırma bahanesi ile zenginlerin mallarına zorla el konularak müsadere edilmiştir. O sırada Abiş‟in babası, ata yurdunu bırakıp komşu ülke Türkmenistan’a geçmiştir. O, önce Krasnovodsk limanında hamal, sonra Bekdaş Kimya Fabrikasında işçi olarak çalışmıştır. 1937 yılında Bakü ve Mahaçkala üzerinden doğduğu köye dönmüştür. Kekilbay, memleketine geldikten sonra bir müddet kolhoz işçisi, Tavşık maden ocağında maden işçisi olarak çalışmıştır. 1942 yılında 2. Dünya Savaşı‟nda Sovyet ordusuna çağırılan Kekilbay, Stalingrad Meydanı’nda şehit düşmüştür. Onu tanıyanlar, Kekilbay’ın “Kazakların millî sazı dombıra çalmayı, at ve atçılığı seven” tam anlamıyla Kazaklığı yaşayan bir kimse olduğunu söylemişlerdir.
     1962 yılında adını Kazak Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nden mezun oldu. "Kazak edebiyatı", "Leninci Genç" gazetelerin yazı işlerinde çalıştı, Film stüdyosu editörü olarak çalıştı. Komünist dönemde ve bağımsızlıktan sonra basında ve devlet işlerinde önemli görevlerde bulundu.
     Abiş Kekilbayev, modern Kazak edebiyatının önemli isimlerindendir. Yazarın edebiyat serüveni çocukluk yıllarında yazdığı gazete haberleri ve kısa manzumelerle başlamıştır. Abiş Kekilbayev, lise öğrencisiyken bazı tanınmış yazarların eserlerini eleştirerek edebiyat camiasına adına duyurmuştur. Abiş Kekilbayev’in basılan ilk kitabı Altın Işık, seçilmiş şiirlerinden meydana gelmiştir. Ancak daha sonra modern Kazak hikâye ve romanında da başarılı olduğunu ispatlamıştır. Özellikle Kazak tarihinin önemli şahsiyetlerinin ve olaylarının anlatıldığı tarihî romanları, Kazak edebiyatının temel eserler listesinde yerini almıştır.
     Abiş Kekibayev’in hayatı ve eserleri hakkında Kazakistan, Türkiye ve dünyanın çeşitli üniversitelerinde incelemeler yapılmış, makaleler yazılmıştır.