░    Kimliği belirsiz kişiler, 18 Kasım’ı 19 Kasım’a bağlayan gece “Yıldız” Kırım Tatar dergisinin Akmescit’teki ofisine girmeye çalıştı. Saldırganlar ofisin pencerelerindeki parmaklıkları kırdı ancak ofisin içine giremedi.

     Konuyla ilgili kişisel Facebook sayfasında açıklama yapan Kırımlı Tatar yazarı Rıza Fazıl, "Sıradaki Yıldız dergisi oldu. 18 Kasım’ı 19 Kasım’a bağlayan gece kimliği belirsiz kişiler ofise girmek amacıyla penceredeki parmaklıkları kırdı. İyi ki bunu yapamadılar, bir şey onlara engel olmuş herhalde. Bu kişiler düzenli olarak bir orada bir burada bir şeyler kırıyor, camileri soyuyor. Yakında ise Yeni Dünya gazetesinin ofisi benzer şekilde soyulmuştu. Birilerinin suçluları aradığını mı düşünüyorsunuz? Hayır. Şimdi ise sıra Yıldız dergisinin ofisine geldi. Sıradaki kim? Kırım Tatarları, nasıl zamanda ve nasıl koşullarda yaşadığımıza bir bakın. ‘Daha iyi, daha mutlu yaşıyoruz(!)’" diye kaydetti.
     Gerçekten de bu, Kırım Tatar basınına gerçekleştirilen ilk saldırı değil. Ağustos ayında Yeni Dünya gazetesinin Akmescit’teki ofisi saldırı düzenlenerek soyulmuştu. Gazete mensupları, ofise geldiklerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından tüm evrak arşivinin karıştırıldığını ve elektronik arşivler ile tüm esas bilgilerin bulunduğu bilgisayar ve belleklerin çalındığını tespit etti. Arşiv fotoğrafları arasında belirli siyasi olaylarla (miting, eylemler v.b.) ilgili olanların yırtıldığı bildirildi.

atev.az