░   Dünyanın gördüğü en zalim diktatör olan Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği, Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşayan on binlerce Ahıska Türkü'nü "sınır güvenliğini tehdit ettikleri" gerekçesiyle sürgün etti. 14 Kasım 1944'te 2 saat içinde trenlere bindirilen ve günlerce yolculuk eden Ahıska Türkleri Sovyet topraklarında dört bir tarafa dağıtıldı.      Günümüzde 10 ayrı ülkede; ABD, Türkiye, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin sıkıntıları yetmiş bir yılda çözülemedi.
     Ahıska Türkleri SSCB’de İkinci Dünya Savaşı’na kadar askerlik görevinden muaf tutuldukları için silah eğitiminden mahrumlardı. Ancak savaş öncesi hiçbir silah eğitimi olmayan kırk bine yakın erkek nüfus askere alındı ve cepheye sürüldü. Ahıskalı genç erkekler savaşta SSCB için savaşırken geride kalan yaşlılar, çocuklar ve kadınlar tren yolu inşaatında çalıştırıldı ve onlara Ahıska’ya tren geldiğinde sevdiklerine daha kolay kavuşacakları yalanı anlatıldı. Ancak Ahıskalı Türkler 1944 yılının 14 Kasımını 15 Kasıma bağlayan gecede, daha güvenli bölgelere gönderilecekleri gerekçesiyle hayvan nakil vagonları takılmış Tiflis’ten gelen ilk tren ile Orta Asya steplerine sürüldüler.
Sürgünün 71'inci yılında bu defa Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların ortasında kalan, Ukrayna'da yaşayan 9 bin Ahıska Türkü şimdi yeni bir göçe hazırlanıyor.
     Ahıska Türklerinin 71. Sürgün Yıldönümü dolayısıyla Türkiye'de ve dünyanın pek çok yerinde anma faaliyetleri düzenleniyor.
     Ahıska Türklerinin 71. Sürgün Yıldönümü dolayısıyla Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde panel düzenlendi. Ahıska Türklerinin sürgün yılları sonrasında yaşadığı coğrafyalardaki sıkıntıları ve Ahıska ağzının tarihçesinin anlatıldığı panele Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, CBÜ Fakülte Dekanları, Manisa’da yaşayan Ahıskalılar, üniversite öğrencileri ve çok sayıda izleyici katıldı. İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Agara, panelde ‘1944 Ahıska Türkleri Sürgünü’ konulu bir bildiri sundu. Ahıskalıların tarihsel süreç içerisinde
anavatanına dönmek için mücadele verdiğini ifade eden Agara, bu mücadelenin sonuç vermediğini söyledi. 14 Kasım 1944’te başlayan süreçle ilgili bilgi veren Agara, “200’e yakın köyden, yaklaşık 100 bine yakın insan birkaç saat içerisinde toplanarak, hayvan taşınan trenlere dolduruldu ve Orta Asya’ya sürüldü. Sibirya’ya gidenlerden bir daha haber alınamadı. Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’a sürülen vatandaşlarımız, saatler süren uzun bir yolculuğun ardından 17 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 30 bin insan açlık ve hastalıktan vefat etmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda 40 bine yakın Ahıskalı genç savaşa gönderilmiş ve bu gençlerin 25 bine yakını ilk iki yıl içerisinde hayatını kaybetmiştir. 1956 yılına kadar Ahıskalılara sıkı yönetim uygulanmış ve vatanına dönüş izni verilmemiştir. 1957’de kurulan komiteler Ahıska’ya dönmek için mücadele etmiş fakat sonuç alınamamıştır” dedi. Ahıskalıların Türk hükümetlerinden tek bir isteği olduğunu ifade eden Agara, “Ahıskalılar sadece anavatanlarına dönmek istiyor. Sizden isteğimiz her platformda Ahıska Türklerinin temsilcisi olmanız” diye konuştu.
     Konya'da da farklı üniversite ve bölümlerde okuyan Ahıskalı gençler " 18 KASIM ( ÇARŞAMBA )" tarihinde Ahıska Türkleri'nin yurtlarından sürgün edilmesinin 71. yıldönümü anısına üçüncüsünü kez "OSMANLI MİRASI AHISKA" programı düzenlediler.
     Irak'tan gelen yüz binlere, Suriye'den gelen milyonlara yer bulan Türkiye de Ahıska Türklerini vatandaşlığa kabul ederek bu ülkeye en sadık vatandaş olacak soydaşlarımızı kabul etmeye yanaşmıyor.