░     Turan Tiyatro Topluluğu adıyla 1914 yılında Mahmud Hoca Behbudi'nin "Pederkuş" (Baba Katili-Okumayan Çocuğun Hali) piyesinin gösterimiyle faaliyete başlayan Özbek Milli Akademik Tiyatrosu 100. yılını kutluyor.
       Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un imzaladığı kararname gereği tiyatronun 100. yılında bir dizi program uygulanacak. Yalnız Özbekistan'da değil bütün Orta Asya'da profesyonel tiyatro sanatını geliştirmek, zengin kültür mirasını korumak ve yaşatmak, yurttaşlarda ve özellikle gençlerde vatan ve millet sevgisini güçlendirmek maksadıyla düzenlenecek olan faaliyetler çerçevesinde Özbekistan ve Karakalpakistan'daki okullarda, kasaba ve şehirlerde gösteriler yapılacak. Hazırlanacak olan belgesel film gösterilecek.
       Turan Tiyatro Topluluğu, 1929 yılında "Hamza" adı; 1933 yılında ise "akademik" unvanı verildi. Tiyatroda Mahmud Hoca Behbudi, Abdullah Evlani, Abdurrauf Fıtrat, Çolpan, Gulam Zaferi, Kadı Yunus, Mennan Uygur, Yetim Babacanov gibi tanınmış Özbek yazarların eserleri sunuldu.
       Mahmud Hoca Behbudi, iyi yetişmiş, din ve devlet işlerini bilen bir yazardı. Hac seferi vesilesiyle Arabistan, Mısır ve Türkiye'yi gezmişti. Üç perde, dört sahnelik eserde okumayan bir evladın en sonunda babasıni öldürmesi anlatılıyordu. Özbekistan'da milli tiyatronun bu eserle başladığı kabul edilir.