Özbekistan'ın güney Türkistan'daki şehirlerinden Termiz'de "Güney Güneşinin Sıcağında Yetişenler, Ustalık ve Çıraklık Gelenekleri" adı verilen resim sergisi açıldı.

    "Yaşlılara Saygı Yılı" devlet programları çerçevesinde Sürhanderya vilayeti Güzel Sanatlar Sanatçıları Birliği ve Kemalât Gençlik İçtimai hareketi il meclisi 
işbirliği ile düzenlenen sergide Özbekistan Güzel Sanatlar Sanatçıları Birliği üyesi, ünlü ressam Tursunpolat Orakov ve genç ressam Hasiyet Tolegenova'nın eserleri sergileniyor.
     Serginin açılış töreninde Vali Yardımcısı ve Kadınlar Birliği Başkanı M. Kurbanova diğer hatipler, Cumhurbaşkanı Kerimov'un öncülüğünde sanatçıları ve güzel sanatları 
koruma ve güçlendirme, halkın sanata olan ilgisini artırma yolunda gösterilen çabaları, usta-çırak geleneğini kuvvetlendirerek gençlerin sanata yönelmesi için yapılanları anlattılar.
     Gençlik merkezinde düzenlenen sergide ressam Tursunpolat Orakov'un "Surhan'da Güneşin Batışı", "Surhanderya Çobanları", "Dağlarda Tan Vakti" gibi eserleri bir çok eseri sergileniyor.
     Genç ressam Hasiyet Tölegenova'nın da "Annemin Portresi", "Çankavuz Çalan Kadın" gibi eserleri de sergiyi ziyaret edenleri takdirlerini kazandı.
     Sergide sanat hayatına yeni başlayan, ilk kez bir sergiye katılan genç ressamların eserlerine de özel bir yer ayrıldı.