Azerbaycan’ın Özbekistan Büyükelçiliği, Taşkent’teki Haydar Aliyev Kültür Merkezi ve Azerbaycan İçtimai Birliği Taşkent Dostluk Kulübünün düzenlediği dostluk buluşmasına Özbek ve Azerbaycanlı kurum yöneticileri, ilim adamları, öğrenciler ve Özbekistan’da yaşayan Azerbaycan Türkleri katıldılar.

     Buluşmanın gerçekleştiği salonda Azerbaycan bayrağı; Azerbaycan tarihi, kültürü ve güzel sanatları hakkında kitaplar; hediyelik eşyalar sergilendi. Özellikle müzik aletleri ve günlük hayatta kullanılan eşyalar büyük ilgi gördü.
     Buluşmada bir konuşma yapan Prof. Rövşen Abdullayev, Özbekistan ve Azerbaycan halkları arasındaki bağların güçlendirilmesinin ve dostane ilişkilerin önemine dikkat çekti.
     Azerbaycan Büyükelçiliği 1. Katibi Samir Aliyev de kulübün ilk töreninin Azerbaycan’la ilgili olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Azerbaycan’da büyük şairlerimiz Genceli Nizami, Mehemmed Fuzuli, İmadeddin Nesimi ne kadar seviliyorsa Özbekistan’da da aynı sevgi ve saygıyı görmektedirler” dedi.
     Azerbaycan İçtimai Birliği adına söz alan Firdovsi Hüseynov da konuşmasında Özbekistan’da elli binden fazla Azerbaycan Türkünün yaşadığını ve çeşitli sahalarda iş yaptığını belirtti. “Dilimiz, dinimiz, adet ve geleneklerimiz, müziğimiz aynıdır.  Bir Özbek düğünü yoktur ki Azerbaycan müziği çalınmasın” dedi.
     Buluşmada “Azerbaycan Kızları” çocuk topluluğu milli oyunları sergiledi.  Rana Azizova da türküleriyle buluşmaya renk kattı. Öğrenciler Üzeyir Hacıbeylinin “Arşın Mal Alan” operasından sahneler sundular. Faaliyet boyunca monitörde Azerbaycanın tarihi, ekonomisi ve kültürü ile ilgili film ve sunumlar gösterildi.
atev.az