Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının durumunu incelemek üzere Türkiye’den Kırım’a giden gayriresmi heyetle ilgili yaptığı açıklamada Rus resmi kaynaklarının yaydığı asılsız bilgilere inanılmaması çağrısında bulundu.

     Çubarov kendi Facebook sayfasında, söz konusu Türk heyetinin amaçların, görevlerin ve çalışma protokolünün Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu dahil olmak üzere tüm taraflar ile konuşulduğunu belirtti. Türkiye yönetimi, bu ziyaretin uluslararası hukuki hususlarını daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanına onaylattığını anlatan Çubarov, bundan dolayı Türk heyetinin Ankara-Kiev-Moskova-Akmescit yoluyla geldiğini yazdı. İşgalci yönetimin ve Kırımlı işbirlikçilerin Türk heyetine aşırı propagandada bulunarak gerçeğe aykırı izlenimi oluşturmaya çalışacağını önceden bildiğini bildiren Çubarov, Kırımlı işbirlikçilerin asılsız bilgileri yaydığını kaydetti. Açıklamada herkese seslenen Çubarov, Türkiye’den Kırım’a gelen gayriresmi heyetin üyelerinin tecrübeli ve basiretli olduğunu ifade etti. Çubarov, Kırım’daki Goebbels (Hitler’in propaganda Bakanı) takipçilerinin yaydığı asılsız bilgileri okuduktan ve duyduktan sonra söz konusu heyete karşı öfkelenilmemesi çağrısı yaptı.
     İçinde bulunduğumuz bu günlerde New York’ta BM yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sırasında Kırım’da uluslararası insan hakları misyonunun bulunmasıyla ilgili konuların ele alındığını anlatan Çubarov,  işgalcilerin ve onlara yardım edenlerin ceza alacağı zamanın yavaş ama kesin şekilde yaklaştığını belirtti.
 atev.az