Türk Edebiyatı dergisinin Nisan 2015 sayısı abonelere ve dağıtım merkezlerine ulaştı. Dergi, geçen haftaların en mühim konusu olan, Osmanoğullarının atası Süleyman Şah'ın kabrinin nakli ve TRT'nin beğenilen dizisi “Diriliş-Ertuğrul”u ele alıyor.

     Beşir Ayvazoğlu "Hasbihal"de dergiyi şöyle takdim ediyor:
     "Sevgili Türk Edebiyatı okuyucuları,
     Bildiğiniz gibi, Osmanlı kroniklerinde Ertuğrul Gazi’nin babası Süleyman Şah’ın Fırat nehrinde karşıya geçmeye çalışırken atından düşerek boğulduğu ve Caber Kalesi eteklerine gömüldüğü rivayeti vardır. 15. yüzyıldan beri “Mezar-ı Türk” diye anılan bu türbe ve Caber Kalesi, 20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Ankara Antlaşması gereğince Türkiye toprağı olarak kabul edilmiş, bu hüküm Lozan’da da tescil edilmişti. Ancak Tabka barajının inşası dolayısıyla kalenin sular altında kalma ihtimali belirince, türbe, yeni bir anlaşma yapılarak müştemilatıyla birlikte Halep-Haseki yolu üzerindeki Karakozak köyü civarında bir yere nakledildi. Son zamanlarda bölgeyi kontrolü altında tutan DAEŞ’in muhtemel bir saldırısı sonucunda yaşanabilecek olumsuz gelişmeler göz önüne alınarak 22 Şubat’ta düzenlenen askerî bir operasyonla Süleyman Şah’ın naaşı, türbede bulunan diğer emanetler ve kırk asker Türkiye’ye getirildi. Süleyman Şah’ın naaşı yine Suriye sınırları içindeki Eşme’de inşasına başlanan türbede geçici olarak toprağa verilecek.
     Hem bu gelişmeler, hem de TRT’de yayımlanmakta olan “Diriliş-Ertuğrul” dizisiyle birlikte yeniden gündeme gelen Süleyman Şah’ın kimliği üzerindeki tartışmalar devam ediyor. Biz de Süleyman Şah ve türbesi konusunda yaptığı kapsamlı araştırma geçen ay Üsküdar Belediyesi tarafından kitap olarak yayımlanan Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun kapısını çaldık ve kendisine bazı sorular yönelttik.
     “Diriliş” dizisinin senaristi ve yapımcısı Mehmet Bozdağ’la kısa bir röportajın da yer aldığı bu bölümde doyurucu bilgiler bulacaksınız.
     Önceleri İŞİD, son zamanlarda da DAEŞ diye anılan vahşi örgüte bağlı militanların Musul Müzesi’ndeki heykelleri ve değerli sanat eserlerini balyozla kırdığını gösteren video kaydı 26 Şubat’ta sosyal medyada yer aldı. Bu hadiseden bir hafta önce de Musul Kütüphanesi’ni ateşe veren militanlar binlerce kitabı yok etmişti. Bu kitaplar arasında Abbasi, Eyyubi ve Osmanlı dönemlerine ait değerli yazma eserler de bulunuyordu. DAEŞ bu vandallığı terör estirmek amacıyla mı yapıyor, yoksa dinî gerekçelerle mi, bilmiyoruz. Dinî gerekçelerini “tasvir yasağı”na dayandırıyorlarsa, kendilerinin ve yaptıkları işlerin hareketli görüntülerini -yani tasvirlerini- propaganda amacıyla medya ortamında yayıyor olmaları apaçık bir çelişkidir. Bu olaydan hareketle ben de “Kırılan Putların Yerine Yenilerini Koyan Kim” başlıklı yazımda “tasvir yasağı” meselesini yeniden ele aldım.
     Elinizdeki sayıda, 28 Şubat’ta aramızdan ayrılan Yaşar Kemal için özel bir bölüm var. Bu bölümde Sezai Coşkun, Yaşar Kemal’i “eşkıyalık” teması etrafında, ondan çok farklı düşünen başka bir romancıyla, Kemal Tahir’le birlikte ele aldı. Bahtiyar Aslan’ın Teneke romanını eleştirici bir gözle tahlil ettiği dosyada Funda Özsoy da ilgi çekici bir yazıyla yer aldı.
     Bu sayıda kahve tiryakilerini memnun edeceğini zannettiğimiz “Gönül Ahbab İster Kahve Bahane” başlıklı özel bir bölümümüz daha var. Topkapı Sarayı Müzesi ve Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği tarafından kahvenin 500 yıllık hikâyesini gözler önüne sermek amacıyla kahve ve kahve kültürüne ait eserlerin bir araya getirildiği “Bir Taşım Keyif – Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” sergisinden geçen sayımızda kısaca söz etmiştik. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde Topkapı Sarayı Müzesi Has-Ahırlar bölümünde 15 Haziran’a kadar ziyaret edebileceğiniz bu zengin ve etkileyici sergiye biz de küçük bir katkı olmak üzere kahve ve kahvehaneler üzerine yazılmış eski yazılardan bazılarını bir araya getirdik.
     Hülya Atakan’ın Tac Mahal’i anlattığı “Aşk Mermere Dokununca” başlıklı nefis denemesiyle Deniz Özbeyli’nin Türkçedeki yozlaşmanın hangi boyutlara vardığını anlattığı yazısına özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. İbrahim Öztürkçü’nün yazısında da, 1919 yılında Süleyman Nazif’in evinde bir araya gelen Cenab Şahabeddin, Mehmed Âkif ve Midhat Cemal’in sohbetlerine şahit olacaksınız.
     Sevgül Yılmaz’ın “Rüzgâr” adlı hikâyesini beğeneceğinizi tahmin ediyorum. Cafer Keklikçi, Mehmet Baş, Ahmet İlhan Sancak, Türkan Aybike Akarca, Yalçın Ülker, Niyazi Mete Gürgan, Fatih Çınkı ve Muhammed Ali Gülmez’in şiirleriyle katkıda bulundukları bu sayıda, “Nasıl Yazar Oldular? Nasıl Yazıyorlar?” bölümünün konuğu da romancı Murat Gülsoy…
     Kırkambar’ımız her zaman olduğu gibi dopdolu.
     Daha güzel sayılarda buluşmak üzere, muhabbetle...
     NOT: Dergimizi NT ve D&R mağazalarıyla “kitapyurdu.com” başta olmak üzere belli başlı internet kitapçılarından edinebilirsiniz. D&R’da yoksa, talep etmeniz halinde getirteceklerdir."

YAZILAR
Beşir Ayvazoğlu HASBIHAL
Konuşan: M. Selim Gökçe “BEN Kİ BİR TÜRK’ÜM UNUTMAM CA’BER’İ”
Mehmet Bozdağ “MENKIBELERİN GERÇEKLİĞİ DEĞİL, MESAJI ÖNEMLİ”
Beşir Ayvazoğlu ‘KIRILAN PUTLARIN YERİNE YENİLERİNİ KOYAN KİM?’
Sezai Coşkun İNCE MEMED’İN YOLUNU KESEN ‘RAHMET’
Bahtiyar Aslan ‘TENEKE’ BAŞARILI BİR ROMAN MI?
Funda Özsoy Erdoğan EDEBİYATÇI KİMLİĞİNE SİYASETİN GÖLGESİ DÜŞMESİN YAŞAR KEMAL
M. Selim Gökçe ‘GÖNÜL AHBAB İSTER KAHVE BAHANE’
Hazırlayan: Erhan Genç NASIL YAZAR OLDULAR? NASIL YAZIYORLAR? MURAT GÜLSOY ANLATIYOR: “OĞUZ ATAY’I OKUMAYA BAŞLADIM VE...”
Hülya Atakan AŞK MERMERE DOKUNUNCA
Deniz Özbeyli TUHAF YOZLAŞMALAR TÜRKÇEDE SON DÖNEM BOZULMA ÖRNEKLERİ
Konuşan: Sadık Kutalmış ÖZHAN EREN, “SON MEKTUP” FİLMİNİ ANLATTI: “BEKLEYENLERİN FİLMİ...”
S. Burhanettin Kapusuzoğlu SELÂNİK, ÂH SELÂNİK!
İbrahim Öztürkçü SÜLEYMAN NAZİF’İN EVİNDE ‘BİR İCTİMA’
Midhat Cemal “ÂKİF BENİM HUSUSİ BİR KÂİNATIMDIR!” BİR İCTİMA
Türk Edebiyatı KIRKAMBAR


 

ŞİİRLER
Muallim Naci GAZİ ERTUĞRUL BEY (şiir)
Ahmet İlhan Sancak ANAHTAR
Türkan Aybike Akarca TİN’LİK
Mehmet Baş AYNA
Cafer Keklikçi HAYAT EĞRİSİ
Yalçın Ülker BİR NOKTALAMA İŞARETİ
Niyazi Mete Gürgan GÜNAYDIN GECE
Fatih Çınkı BİN ŞEHİR BİN GECE BİN İNSAN
Muhammed Ali Gülmez YAS YÜRÜYÜŞÜ
Sevgül Yılmaz RÜZGÂR