Kırım'ı ilhak eden Rusya'nın, Kırım Tatar Tv kanalı ATR ve Avdet gazetesinin yayımlanmasını engellediği bildiriliyor.

     Medya kuruluşlarının tescili için önce 1 Ocak 2015 tarihine kadar süre veren Rus yönetimi ATR tv kanalı, Lale çocuk televizyonu ve Avdet gazetesini tescil etmediği, tescil evraklarını her seferinde eksik olduğu gerekçesiyle geri çevirdiği öğrenildi.
     Avdet gazetesi Baş editörü Şevket Kaybullayev, Roskomnadzor’a iki kez tescil başvurusu yapıldığını ama sunulan belgelerin, incelenmeden iade edildiğini bildirdi. Kaybullayev, “Biz iki kere evrakları sunduk ve bu belgeler, iki kere önemsiz sebeplerden dolayı iade edildi. Birinci defa, istediğimiz işlemler hakkında birkaç kelime eksik olduğu ileri sürüldü. İkinci defa, ilgili ödemenin yanlış devlet organına yatırıldığı ifade edildi. Bunun için bu belgeler, incelenmeden iade ediliyor” dedi.
     Üç hafta önce ‘Avdet’ yetkililerinin, tescil belgeleri üçüncü kez gönderdiğini anlatan Kaybullayev, belgeleri daha çok defa göndermeye hazır olduğunu belirtti.
     Gazete çalışanlarının iyimser olduğunu ve çalışmaya devam etmeye niyetli olduğunu söyleyen Kaybullayev, “Gazetemizi, tescil etmeseler de umudumuzu kesmeyeceğiz. Çıkış yolun her zaman olduğunu biliyorum” diye konuştu.
     Kaybullayev, gelecek ay da Kırım Tatar gazetelerinin çalışmaya devam edeceğini ümit ettiğini söyledi.
     16 Eylül sabah saatlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi’nin ve ‘Avdet’ gazetesi idarehanesinin bulunduğu binaya Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanları ve silahlı kişiler baskın düzenledi ve arama yaptı.
     17 Eylül tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi’nin ve ‘Avdet’ gazetesi idarehanesinin bulunduğu binaya gelen 20 FSB ve polis görevlileri, Riza Şevkiyev’e KTMM ve Kırım Vakfı çalışanlarının 24 saat içinde KTMM binasını terk etmemesi durumunda güç ve şiddet kullanarak oradan zorla çıkarılacağını bildirdi. 19 Eylül tarihinde söz konusu bina mühürlendi.
     Birçok Kırım Tatar medya kuruluşları, Rusya mevzuatına göre tescil olamadığından dolayı 1 Nisan tarihinde kapatılma tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Günümüzde Rusya'nın Telekomünikasyon Kontrol İdaresi’nin (Roskomnadzor), ATR Kırım Tatar televizyon kanalı, ‘Lâle’ Kırım Tatar çocuk televizyon kanalı ve ‘Meydan FM’ Kırım Tatar radyosunu hala tescil etmeye kabul etmedi.
     Daha önce Roskomnadzor, Kırım Haber Ajansı’na (QHA) Kırım’da habercilik faaliyeti gösterme izni vermedi.

Kaynak: QHA