27 Mart 2015 tarihinde Bakü’de ATEV (Azerbaycan-Türkiye Evi)nin çabalarıyla Kaşgarlı Mahmut ödül töreni düzenlendi.

     ATEV Genel Başkanı Tenzile Rüstemhanlı törende yaptığı konuşmada Kaşgarlı Mahmut ödüllerinin Türk dünyasına uzun yıllar hizmet eden aydınlara her yıl verileceğini bildirdi. Rüstemhanlı: “Bu yıl Türk düsyası adına hizmet ödüllerine Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kazakistan halk şairi Muhtar Şahanov, Prof. Dr. Tufan Gündüz, RF Saha Yakut özerk bölgesinden Lyudmila Yekorova ve müzik sanatçısı Ahmet Şafak layık görülmüşlerdir.” dedi.
     Törene Azerbaycan Milli Meclisini temsil eden milletvekilleri, Azerbaycan Yazarlar Birliği, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, Azerbaycan Jurnalistler Birliyi, Azerbaycan Ressamlar Birliyi, Azerbeycan Besteçiler Birliyi, Azerbaycan Tiyatro Çalışanları Birliği ve çok sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kamu görevlileri katıldılar.
     Törenin sonunda ödüller takdim edildi. Türk Dünyasından gelen ilim adamları ile Azerbaycan aydınlarının çeşitli konularda görüşmeler yaptılar. Özellikle Türk dünyası adına ortak kültür, sosyal konular, edebiyat ve ilmi alanlardaki gözden geçirdiler.
 atev.az