Özbekistan’da 29 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştı. Seçim kampanyaları olanca hızıyla sürüyor. Seçimde dört aday yarışıyor. Seçim hazırlıklarında ise sona gelindi. Otuz iki milyon nüfuslu Özbekistan’da 22 milyon civarında seçmen sandığa gidip oy kullanacak.

     Seçim öncesinde adaylar son vilayetlerde seçmenlerle bir araya gelip programlarını, vaatlerini anlatıyorlar. 29 Mart günü seçilecek aday Özbekistan’ı yedi yıl yönetecek.
     Seçimde yarışan adaylar, parlamentonun alt kanadı Yasama Meclisi’nde temsil edilen partiler tarafından destekleniyor. 75 milletvekili ile 21 Aralık’ta yapılan parlamento seçimlerinde birinci parti olan Liberal Demokratik Parti'nin(LDP) seçimde şimdiki Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’u destekleyecek. 36 sandalye ile ikinci sırada yer alan Milli Tikleniş Demokratik Partisi (MTDP) ise Ekmel Saidov’a destek verecek. Mecliste 27 milletvekili bulunan Halk Demokratik Partisi (HDP) ise adaylardan Hâtemcan Ketmanov’u destekliyor. Mecliste 20 milletvekili bulunan Adalet ve Sosyal Demokratik Parti (ASDP) de Nariman Umarov ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışıyor.
     Özbekistan’da Aralık 2007’de yapılan bir önceki cumhurbaşkanlığı seçimini Kerimov yüzde 88 dolayındaki oy desteğiyle kazanmıştı. 29 Mart’taki seçimlerde en şanslı aday olarak gösterilen Kerimov, 1989 yılından beri Özbekistan’ı yönetiyor. Kerimov, Özbekistan bağımsızlığını ilan etmeden önce Özbekistan Sovyet Cumhuriyeti’in de güçlü adamıydı. Daha Sovyetler Birliği döneminde Özbekistan’ın en önemli makamlarından biri olan Başsavcılık atama yetkisini Moskova’dan almak ve Özbekçenin Devlet Dili Olarak Kabul Edilmesi Hakkında Kanunu çıkararak bağımsızlık yolunda önemli adımlar atmıştı. 1991 yılında Glasnost, Peresteroyka, Doğu Almanya’nın Batı Almanya ile birleşmesi ile Moskova’nın zaaflarını görerek bazı Sovyet cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını ilan etmesi üzerine Kerimov da Özbekistan’ın bağımsızlığını ilan etmişti. Bağımsızlığın ilk yıllarında Türkiye ile iyi ilişkiler kuran Kerimov, muhaliflerinin Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmesi üzerine ilişkiler duraklama dönemine girmişti. Kerimov’a suikast, Fergana vadisindeki ayaklanmada Türkiye’nin tutumu ve benzeri olaylarla gerileyen dostane ilişkiler Kerimov yönetiminin soğukkanlı tutumuyla ekonomik ilişkilere pek fazla yansımamıştı. Son olarak şimdiki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretinden sonra ilişkilerin yeniden ısınması bekleniyor. Davutoğlu Taşkent’e yaptığı resmi ziyarette Özbekistan Dışişleri Bakanıyla görüşmüş ve “Ak Saray”da İslam Kerimov tarafından kabul edilmişti.
     Kanunlara göre Cumhurbaşkanı adayının Özbekistan vatandaşı ve 35 yaşın üstünde olması gerekiyor. Cumhurbaşkanı adaylarında, adaylığını ilan ettiği güne kadar en az 10 yıl Özbekistan'da yaşamış ve resmi dil Özbekçeyi biliyor olma şartı aranıyor. Özbekistan'da cumhurbaşkanı halk tarafından 7 yıllığına seçiliyor. 18 yaşını dolduran her vatandaş sandık başına giderek oy kullanabiliyor.