Türk Edebiyatı dergisinin Mart sayısı yine okuyucularının karşısına yeni ve güzel bir muhteva ile çıkıyor. Dergide 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz zaferimiz Şehzade Süleyman ve Namık Kemal’in kabirleri merkeze alınarak işlenmiş. Rıza Tevfik Bölükbaşı’nın -lakabıyla anacak olursak “Feylesof Rıza”- musikiyle olan ilişkisini Prof Dr. Abdullah Uçman bir mektupla anlatıyor. Abdullah Uçman, yazdklar ve sohbetleriyle Rıza Tevfik konusunda Türkiye’de en fazla araştırmanın sahibi olarak tanınıyor. Dergideki ilginç bir konu da Küçük Prens… Telif hakları kanunu kapsamından çıkan bu dünya klasiği bir anda kitapçı vitrinlerini doldurdu. Onlarca yayınevi bu eseri bastı. Türk Edebiyatı dergisinde Yusuf Çağlar, Küçük Prens’in Türkiye sergüzeştini okuyucuyla paylaşıyor.

     Beşir Ayvazoğlu, “Hasbıhal”de -her sayıda olduğu- gibiderginin muhtevasını okuyuculara takdim ediyor:
     “Bu sayımız, fikrî eserlerinin yanı sıra dil ve sözlük çalışmalarıyla yakından tanıdığınız D. Mehmet Doğan’ın, Ömrüm Ankara adlı kitabı hakkında Mehmet Kurtoğlu’nun sorularına verdiği cevaplarla başlıyor. Ankaralı bir yazar olan ve ömrünün büyük bir kısmı Ankara’da geçen Doğan, edebî tadlar da taşıyan bu kitabında, genellikle Anadolu’nun ortasında çorak, kuş uçmaz kervan geçmez bir kasaba olarak tarif edilen Ankara’nın aslında köklü bir medeniyet şehri olduğunu, yani “derin Ankara”yı anlattı.
     18 Mart 2015, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılı. Bu vesileyle, ben de Çanakkale destanının sembolü haline gelen iki türbeyi, Bolayır’daki Şehzade Süleyman Paşa ve Namık Kemal türbelerini anlatmaya çalıştım. Birinci Dünya Harbi sırasında savaşmak için veya başka vesilelerle Çanakkale’ye gidenler, müttefik domanmasının bombardımanı sırasında ciddi zarar gören bu türbelere mutlaka uğruyor, lahitlerin mermerleri üzerine “İntikamınızı alacağız, sevgili babamız!” gibi sözler yazıyorlardı. Bu yazıda, projesi Tevfik Fikret tarafından yapılan Namık Kemal türbesinin yıkılmadan önceki halini gösteren bir kartpostal fotoğrafı da göreceksiniz.
     Exupéry’nin ölümünün üzerinden 70 yıl geçtiği için piyasayı çok sayıda Küçük Prens’in istila etmesi dolayısıyla şu sıralarda telif hakları meselesi tartışılıyor. Elinizdeki sayıda bu konuda iki yazı var. Harun Tuncer, telif hakları konusunun tarihçesine ve bu konunun Osmanlı aydınlarınca nasıl değerlendirildiğine dair ilgi çekici bir yazıyla aramıza katıldı. Yusuf Çağlar da Küçük Prens’in Türkiye macerasını ele aldı. Bilindiği gibi, Telif Hakları Kanunu’na göre, telif eserler yazarının vefatından 70 yıl sonra kamu malı haline geliyor ve bu eserleri isteyen herkes basabiliyor.
     …"

 

 

YAZILAR

Beşir Ayvazoğlu

HASBIHAL

Konuşan: Mehmet Kurtoğlu

D. MEHMET DOĞAN “ŞEHRİ TARİHİN BİR NESNESİ OLARAK ANLATMAK BANA GÖRE DEĞİL”

Beşir Ayvazoğlu

ÇANAKKALE’DEKİ DESTANİ DİRENİŞİN SEMBOLÜ BOLAYIR’DA İKİ TÜRBE

Abdullah Uçman

RIZA TEVFİK’TEN BİR MEKTUP TANBURİ CEMİL’E, MUSİKİYE VE ŞİİRE DAİR

Selçuk Karakılıç

SAİT FAİK’İN MEDARI MAİŞET MOTORU NEDEN YASAKLANDI?

Sezai Coşkun

KENDİ KİLİDİNİN MAHKÛMU OLMAK KIRMALI ETEKLER

A. Cihat Beritli

MÜZİKAL-MELODRAM: ‘TİRENDE BİR KEMAN”

Bahtiyar Aslan

TAVŞAN AYAKLARI (hikâye)

Deniz Özbeyli

ÜÇ KISA HİKÂYE (hikâye)

Hatice Eğilmez Kaya

KUŞBAZ TAHİR EFENDİ (hikâye)

Hazırlayan: Erhan Genç

NASIL YAZAR OLDULAR? NASIL YAZIYORLAR? ÖMER ERDEM ANLATIYOR: “YAZMAK, BİTMEYEN BİR İÇ HESAPLAŞMA...”

Harun Tuncer

1886 TELİF HAKLARI KONGRESİ’NE OSMANLILARDAN AYKIRI BİR TEKLİF

Yusuf Çağlar

KÜÇÜK PRENS FURYASI

Âlim Kahraman

HALİT ZİYA HAKKINDA HİKÂYELERİ ÜZERİNDEN BAZI TESPİTLER

İsmail Kara

RASİH NURİ İLERİ YAZISINA ZEYL

İbrahim Öztürkçü

SAVAŞIN GÖLGESİNDE RESİM SERGİSİ TÜRK RESSAMLAR CEMİYETİ İCTİMÂ-I UMÛMÎ MÜZÂKERÂT DEFTERİ

M. Fatih Kanter

ŞAİR REŞAT NURİ

Türk Edebiyatı

KIRKAMBAR

 

ŞİİRLER

İbrahim Alâeddin (Gövsa)

SÜLEYMAN PAŞA’NIN KABRİNDE (şiir)

Cengizhan Orakçı

AT BİR MURAT (şiir)

Celal Özyürek

BEMBEYAZ DÜNYA (şiir)

Ali Oktay Özbayrak

ANLATMAK KEDERLİDİR (şiir)

Tarık Özcan

SES VE ŞAİR (şiir)

Mehmet Baş

BİR HAYAL PERDESİNDEN (şiir)

Yasin Mortaş

AŞKI AKŞAMA İLİKLEDİM (şiir)