Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nde okuyan Türkmenistanlı öğrenciler Türkmenistan Hürriyet Gününü kutladı ve ülkelerini tanıtan özel bir faaliyette bir araya geldi.
    OMÜ Uluslararası İlişkiler Topluluğu’ nun Türkmenistanlı öğrencilerle ortaklaşa düzenlediği faaliyete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Kaplan, Prof. Dr. Sevilhan Mennan, Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Hüsrev Mennan, Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Nagmat Nazarov ,akademik personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

     Faaliyetin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Süleyman Kaplan OMÜ’ nün milletler arası bir üniversite olmaya verdiği önemi vurguladı.. Prof. Dr. Kaplan, “ Biz dünyanın 85 ülkesinden öğrencisi olan bir üniversiteyiz. Orta Asya ülkelerinden, bizim ecdadımızın geldiği ülkelerden pek çok sayıda öğrencimiz var. Özellikle Türkmenistan’dan gelen öğrenci sayımızın 300 rakamına ulaştığını söylemek isterim. Biz üniversitemizdeki eğitiminizi başarıyla tamamladıktan ve ülkenize döndükten sonra sizinle karşılıklı işbirliğimizi devam ettirmek arzusundayız. Zaten aslolan mevcut olan alt yapımızı, kaynaklarımızı, bilgimizi, teknolojimizi paylaşmaktır" dedi.
     Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Nagmat Nazarov ise yaptığı konuşmada bugün ülkesinde Bayrak bayramının ve diplomatlar gününün kutlandığını söyledi. Ayrıca  ana topraklarından binlerce kilometre uzakta bulunan Türkmenistanlı öğrencilerin bu faaliyeti düzenliyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Nazarov, “Bayrak bayramıyla ilgili Türkmen şair diyor ki "nerede bayrağım sallanıyorsa orada kendimi kendi diyarımda hissediyorum". Kendi bayraklarını bu özel günde binlerce kilometre uzaklarda andıkları ve dalgalandırdıkları için Türkmenistanlı öğrencilere ve onlara destek veren OMÜ’ ye teşekkür ediyorum” diye konuştu.
     Konuşmaların ardından  Türkmenistan hakkında bilgi veren bir video gösterimi gerçekleştirildi. Daha sonra sahne alan Türkmenistanlı öğrenciler  hazırladıkları Türkmen şiirlerinden, Türkmen türkülerinden ve halk oyunlarından örnekler sundu. Ayrıca katılımcıların da büyük ilgi gösterdiği ve eğlendiği küçük skeçler sahnelendi. Sahnedeki Türkmen öğrencilere salondaki diğer Türkmenistanlı öğrenciler de eşlik ederken son derece keyifli görüntüler oluştu.
     Gösterilerin ardından konuşma yapan Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Hüsrev Mennan "Biz OMÜ olarak bünyemizde bulunan milletler arası öğrencilerimizin sadece bizim kültürümüzü öğrenmelerini istemedik. Aynı zamanda sizlerden de kendi kültürünüzü bize tanıtmanızı ve burada da yaşatmanızı istedik. Bunu başardığı için Türkmen öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi. Ayrıca Türkmenistanlı başarılı öğrencilere Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği tarafından burs verileceğinin müjdesini de verdi.
     Programın sonunda Rektör yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kaplan Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Nazarov’a teşekkür belgesi sundu. Nazarov’ da Prof. Dr.Süleyman Kaplan, Prof. Dr. Sevilhan Mennan ve Prof. Dr. Hüsrev Mennan’ a çeşitli hediyeler verdi.
     Faaliyet,Türkmenistan'a ait olan Türkmen pilavının ikram edilmesiyle son buldu.