Üsküdar Belediyesi’nin "Kitap ve Şehir" temasıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği 1. Üsküdar Kitap Fuarı yoğun bir katılımla açıldı.

     Kültürlerin buluşma noktası Üsküdar’ın, kitapseverlerin de buluşma noktası olması düşüncesiyle temeli atılan fuarın açılışına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Milletvekilleri İsmet Uçma ve Erol Kaya, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu,  İstanbul İl Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Emre Ahmet Bilgili, basın mensupları ve çok sayıda kitapsever vatandaşımız katıldı.
     Programın açılış konuşmasını yapan Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, Üsküdar Belediyesi’nin yapmış olduğu bu önemli etkinliğin herkese örnek teşkil etmesi gerektiğini belirterek, ‘Gençlere kitap okumayı sevdirecek bu tür çalışmaların daha sık olmasını dileriz ve  emeği geçen herkese teşekkür ederiz’ dedi.
     Üsküdar’da 100 binin üzerinde ilköğretim öğrencisi ve liseli gencin yanı sıra 34 bin üniversitelinin olduğunu belirten Başkan Hilmi Türkmen, "Böylesi muazzam bir potansiyele sahip olan Üsküdar’da bu kitap fuarı önemli bir açığı fırsata dönüştürmüştür. İnşallah bu güzel fuar sayesinde kadim huzurun beldesi olarak nitelendirdiğimiz bir şehrimizde kültür ve sanat hayatımıza önemli çıktılar sağlamasını temenni ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

     Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’da konuşmasında Nuri Pakdil’in kürsüde bir süre sessiz kalmasına atıfta bulunarak “Üniversitede hoca iken hayallerimden bir tanesi de bir gün derse girmek kürsüye oturmak ve 45 dakika boyunca hiçbir şey söylemeden o dersi bitirmekti. Böylesi bir dersin öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yapacağını hep merak etmişimdir. Biraz önce Nuri Pakdil buraya çıkıp mikrofonun başına geçip fotoğraf çeken arkadaşların işlerini bitirmesini beklerken, uzunca bir süre susunca dedim ki herhalde Nuri abinin de böyle bir hayali vardı. Bu toplantıda bu hayalini gerçekleştiriyor. Belki bir 45 dakika susup hepimize güzel bir ders verecek” diye konuştu.
     Bakan Nabi Avcı, Üsküdar’a bu kitap fuarının çok yakıştığını belirterek, “Sayın Başkanımız Hilmi Türkmen’den bunları bekliyorduk zaten. Arada beklemediğimiz hamsi festivali de vardı ama bu çok daha güzel oldu” dedi.

KATILAN YAYINEVLERİ

SALON - A

SALON - B