İhlas Koleji, okullarında edebiyat dersi veren ve çocuklara şiiri sevdirmek adına ülke çapında faaliyette bulunan Bestami Yazgan’a destek vermek amacıyla, Türkiye çapında liselerarası şiir yarışması düzenliyor.

     Yarışmanın organizasyonunu gerçekleştiren Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu Lisesi Müdürü Hamdi Özakay, Bestami Yazgan’ın günümüzün en önemli edebiyatçılarından biri olduğunu vurgulayarak, “Medeniyetimizin ruhunu, yaşadığımız çağa şiirleriyle taşıyan, hikmet ve ahengi aynı kültür ırmağında yıkayan gönül insanı adına 1. Bestami Yazgan Şiir Yarışması’nı düzenliyoruz. Yarışma neticesinde ülkemiz yeni şairler kazanırsa, amacımıza ulaşmış olacağız.” dedi.
     Otuz yıldan bu yana şiir bayrağını dalgalandırmaya çalıştığını söyleyen Bestami Yazgan, bugüne kadar on beş şiir kitabının yayınlandığını dile getirdi. Yarışma nedeniyle İhlas Kolejine teşekkür eden Yazgan, “Hayat probleminin şiir formülüyle çözüleceğine inanıyorum. Gençlerimiz şiir ile duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilecekler. Bu yarışma böyle bir misyona da sahip. Bu vesileyle yarışmanın düzenlenmesine katkı veren Milli Eğitim Bakanlığımıza, İhlas Kolejine ve Nar Yayınlarına teşekkür ediyorum.” dedi.
     Yarışmaya son Başvuru Tarihi 20 Mart tarihine kadar yapılabilecek.
     Türkiye’deki bütün lise öğrencilerinin katılabileceği yarışma için son başvuru tarihi 20 Mart 2015 Cuma günü olarak belirlendi. Şiirlerin 20 Mart gününe kadar yarisma@ihlaskoleji.com adresine gönderilmesi gerekiyor. Dereceye giren isimler 4 Mayıs 2015 Pazartesi günü açıklanacak ve 13 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek töreninde ödülleri sunulacak.
     Ödüller:  1.lik Ödülü: 1500 TL, 2.lik Ödülü: 1000 TL, 3.lük Ödülü: 500 TL, İki Mansiyon: 250 TL – 250 TL Ayrıca ilk 10’a giren yarışmacılara Nar Yayınları tarafından Bestami Yazgan’ın 4 şiir kitabı hediye edilecektir.

Bestami Yazgan

     1957 yılında Osmaniye'nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Toprakkale'de, orta ve lise öğrenimini Osmaniye İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Osmaniye'de on yedi yıl yayınlanan Güneysu Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Halen Özel Bahçelievler İhlas Kolejinde edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktadır.
     Şiir, masal ve hikâye türlerinde seksen eseri bulunan yazar; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Çocuk Edebiyatı dalında "Yılın Yazarı", 1997 yılında Türkiye Çocuk Dergisi tarafından "Yılın Öğretmeni", 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından "Yılın Şairi", 2011 yılında İLESAM tarafından Çocuk Edebiyatı dalında "Yılın Yazarı" seçildi. 2012 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Yazarlar Okullarda" projesinde Esenler ilçe yazarı olarak görevlendirildi. 2013 yılında Kars Kafkas Üniversitesi tarafından eserleriyle ilgili yüksek lisans tezi hazırlandı. 2013 yılında Edebiyat ve Sanat Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında "Yılın Yazarı" seçildi. 2014 yılında MEB Yayın Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan'ın eserlerinin bir kısmı bestelendi; bir kısmı da ders kitaplarına girdi. ESKADER Kurucu Üyesi, İLESAM İstanbul Şb. Danışma Kurulu Üyesi, MESAM ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.
     Bestami Yazgan, evli ve dört çocuk babasıdır.

Kaynak: İhlas Koleji