Özbekistan’ın, Türk dünyasının ve İslam medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olan Buhara’da Valilik ve “Kemalât” Gençlik Hareketi meclisi işbirliği ile “Yaşlılara saygı, gençlere değer” temalı faaliyetler düzenlendi.

     İkinci Dünya Savaşına Sovyetler Birliği ordusunda katılan ve savaşta kahramanlık gösteren, o sıkıntılı yıllarda iş hayatında başarılı olan, bağımsızlığın ilanında bağımsızlığını kazanan bir devletin vatandaşına yakışır faaliyetleriyle örnek olan yaşlı kadın ve erkeklerin onurlandırılması; gençlerin vatansever ruhlu kişiler olarak yetiştirilmelerini sağlamaya yönelik faaliyet, “Vatanı Savunanlar Günü” ve “Yaşlılara Saygı Yılı” çerçevesinde düzenlendi.  Faaliyete vilayet yöneticileri, vilayet sınırlarında yaşayan yaşlılar, eğitimciler ve öğrenciler katıldılar.
     Faaliyete katılan Buhara’nın Vabkent ilçesinden 90 yaşındaki Şükrullah Melikov, “Ömrümün çoğu Sovyetler Birliği devrinde geçti. O zamanla şimdiki hayatımızı kıyaslayacak olursak arada yerle gökyüzü kadar fark var. İnsana verilen değeri özellikle biz yaşlılar günlük hayatımızda açıkça görüyoruz. Doktorlarımız sağlık durumumuzla yakından ilgileniyor. Devlet, mahalli idareler ve “Nurâni” hayır kurumunun bize gösterdiği ilgiden çok memnunuz. Bundan da önemlisi, ülkemizde huzur var. Bu günlere eriştiğimiz için şükür ve dualar ediyoruz.” dedi.
     Faaliyet çerçevesinde Özbekistan Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanlarından merhum Turgut Özal’ın restore ettirdikleri Bahaeddin Buharî (Şah-ı Nakşibend) türbesi de ziyaret edildi.

Buharaname