░   2014 Yılında “İslâm kültürünün başkenti” seçilen Kırgızistan’ın başkenti Bişkek, 2015 yılında “İslâm kültürünün başkenti” unvanını ve anahtarını Kazakistan’ın Almatı şehrine devretti.

     Kırgız Milli Filarmonisi’nde “Bişkek, İslam kültürünün başkenti” kapanış töreni gerçekleşti. Faaliyeti Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı ile Kırgız Milli Filarmonisi birlikte düzenledi.
     Bişkek şehri 2014 yılında İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu (ISESCO) faaliyeti kapsamında İslâm kültürünün başkenti ilan edilmiş, İslâm kültürüne adanmış bir dizi faaliyetler gerçekleştirilmişti. 
     “İslâm kültürünün başkenti”  unvanı düzenlenen törenle devredildi. Törene Afganistan, İran, Katar ve Suudi Arabistan’ın Kırgızistan’daki büyükelçileri katıldılar. Törende İslam kültürünün başkenti anahtarı Almatı’ya teslim edildi. Bu yıl Almatı şehri İslam kültürünün başkenti olarak ilan edildi.
     Almatı Valiliğinin bu yılın Şubat ayında planlanmış olan “Almatı – 2015 İslâm Kültür Başkenti” adlı milletlerarası konferansın düzenlenmesi için de hazırlıklara başladığı bildirildi.