TÜRKSOY'un her yıl geleneksel olarak ilan ettiği anma yılları kapsamında ilan edilen, 2014 Mahtumkulu Firaki Yılı Türkmenistan'ın Aşkabat şehrinde düzenlenen görkemli kapanış etkinlikleri ile son buldu.

     "Mahtumkulu Gönüllerin Arzusu” başlıklı uluslararası konferansın açılışında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un kararı ile Mahtumkulu Firaki Devlet Madalyasına layık görülenlere, madalyaların takdimi yapıldı. Konferansın açılışında Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un kutlama mesajı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdu Toyluyev tarafından okundu. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, büyük Türkmen şairinin TÜRKSOY tarafından ilan edilen Anma Yılı kapsamında yapılan etkinliklerden memnuniyet duyduğunu ifade etti. 2014 Mahtumkulu Firaki Anma Yılı kapsamında, şairin eserleri İngilizceden Japoncaya, Hintçeden Farsçaya pek çok dile çevrilmiştir. TÜRKSOY’un katkıları ile Mahtumkulu şiirleri Türkçe, Azerbaycan Türkçesi, Kazakça ve Tatarca yayınlanmıştır.
     Dünya’nın dört bir yanından akademisyenlerin ve entelektüellerin katıldığı 2014 Mahtumkulu Firaki Yılı kapanış etkinliklerinde TÜRKSOY’u Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş temsil etmiştir. Purtaş, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, TÜRKSOY’un kurucusu olan Türkmenistan’ın özellikle son yıllarda teşkilatın çalışmalarına aktif bir şekilde katıldığı, bu iradenin arkasında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un olduğunu belirterek, minnettarlıklarını sunmuştur. 2014 Mahtumkulu Firaki Yılı’nın kapanışı, Türkiye ve Azerbaycan’dan gelen sanatçıların da yer aldığı, Türkmenistan’ın sahne sanatları alanındaki zenginliklerini yansıtan muhteşem bir konser ile tamamlanmıştır.
     2015 yılı Türkmenistan’ın daimi tarafsızlık statüsünün kazanmasının 20. Yıl dönümü olması münasebetiyle devlet başkanı kararnamesiyle "Tarafsızlık ve Barış” yılı olarak ilan edilmiştir.
     32. Dönem TÜRKSOY Daimi Konseyi sırasında 2015 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Merv şehrinde gerçekleştirilecek etkinliklerde bu kapsamda değerlendirilmekte ve özel önem verilmektedir.

Kaynak: atev.az